Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Angola ile Türkiye Gümrük İş Birliği Resmiyet Kazandı

Türkiye ile Angola arasında imzalanan gümrük iş birliği anlaşması, bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı. Detaylar haberin içerisinde;
Angola ile Türkiye Gümrük İş Birliği Resmiyet Kazandı
HABER GİRİŞ

Türkiye ile Angola arasında imzalanan milletlerarası anlaşma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Anlaşmanın, 18 Ekim 2021’de Angola’nın başkenti Luanda’da imzalandığı anımsatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre 2021 yılında imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Angola Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması” hakkındaki karar onaylandığı bildirildi.

Anlaşmanın onaylanmasına 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci ve 3’üncü maddeleri gereğince karar verildiği kaydedildi.

Söz konusu anlaşmayla gümrük mevzuatının uygulanması, gümrük suçlarının önlenmesi ve uluslararası ticarette arz zincirinin güvenliğinin sağlanması hedefleniyor.

Yayımlanan açıklamada, gümrük mevzuatına karşı işlenen suçların taraf ülkelerin ekonomik, ticari, mali, sosyal, sıhhi ve kültürel çıkarlarına zarar verdiğinin dikkate alındığına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda ikili iş birliğinin teşvik edildiği ilgili uluslararası sözleşmelere ve aynı konuyla ilgili tavsiye kararlarına ve Gümrük İş Birliği Konseyi’nin kabul ettiği karşılıklı idari yardıma ilişkin tavsiye kararına atıfta bulunarak bazı hususlarda mutabakata varıldığı belirtildi.

Onaylanan karara ilişkin kanun hükümlerinin, Cumhurbaşkanı tarafından yürütüleceğinin altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.