Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analistler ECB’nin Faiz Politikasında Çok Daha Agresif Olmasını Bekliyor

Yapılan yakın tarihli bir ankete göre Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranını yüzde 3,75’e kadar taşıması bekleniyor. Detaylar şöyle...
Analistler ECB’nin Faiz Politikasında Çok Daha Agresif Olmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Enflasyonun küresel boyutta etkisini göstermeye devam etmesi, merkez bankalarının faiz silahını daha etkin kullanacağına dair beklentileri artırıyor. Reuters tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarının zirvesi bir ay önce düşünülenden çok daha yüksek olacak.

Ankete katılan ekonomistler inatçı yüksek enflasyonun politika yapıcıları daha agresif olmaya iteceğini belirtti. Bir önceki toplantıda 50 baz puanlık bir artış sinyali veren ECB Başkanı Christine Lagarde, Pazar günü yaptığı açıklamasında, bunun çok büyük olasılıkla ilk toplantıda uygulanacağını söyledi.

İlk Toplantıda 50 Baz Puan Kesin Gibi

7-9 Mart tarihlerinde Reuters tarafından ankete katılan 60 ekonomistin tamamı bu görüşte ve bankanın mevduat faizinin 50 baz puan artarak yüzde 3.00’e çıkmasını bekliyor. Anketteki medyanlar, ECB’nin Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarındaki sonraki üç toplantıda 25 baz puan faiz artırımı yaparak, yüzde 3,75’lik bir zirveye ulaşacağı yönünde.

Şubat ayında yapılan ankette bu oran yüzde 3,25 olarak tahmin edilmişti. ING’den Carsten Brzeski, “Önümüzdeki hafta 50 baz puanlık bir faiz artırımı, bitmiş bir anlaşma gibi görünüyor. ECB’deki daha hararetli tartışma, Mart toplantısından sonra para politikasının izleyeceği yol hakkında olacak” notunu düştü.

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell bu haftaki açıklamasında, dünyanın en büyük ekonomisini izleyen merkez bankasının son güçlü verilere yanıt olarak faiz oranlarını beklenenden daha fazla artırması gerekeceğini ve daha büyük adımlarla hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

ECB tarafında ise politika yapıcılar gibi, ekonomistler de bölünmüş durumda. Medyan, mevduat faizinin yüzde 3,75’te zirve yaptığını gösterirken, ankete katılan 60 ekonomistin yalnızca 19’unun görüşüydü. 12 kişi daha yüksek olacağını ancak 29 kişi daha düşük olacağını söyledi. Ekonomistler arasında en yüksek tahmin yüzde 4,25’ti.

‘Enflasyon 2025’e Kadar Hedefin Üzerinde Kalacak’

Şubat ayında yüzde 8,5 ile beklenenden yüksek ve bankanın yüzde 2’lik hedefinin dört katının üzerinde seyreden Euro Bölgesi enflasyonunun düşüşe geçeceği ancak 2025’e kadar hedefin üzerinde kalacağı tahmin edildi.

Ankete göre enflasyon bu yıl ortalama yüzde 5,8 seviyesinde olacak ve gelecek yıl yüzde 2,5’a kadar gerileyecek. Intesa Sanpaolo’dan Luca Mezzomo, reel ekonominin yılın başında beklenenden daha güçlü olduğunu belirterek, bunun beklenenden daha az durgunluk anlamına geldiğini, çekirdek enflasyonun çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Ocak ayında yapılan bir ankette resesyon ihtimali yüzde 50 olarak görülürken, bu oran yüzde 34’e kadar düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın