Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Ekonomi 4Ç22’de Sabit Kaldı

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde gayri safi yurt içi hasıla, geçen yılın son çeyreğinde beklenen performansı gösteremedi.
Euro Bölgesi’nde Ekonomi 4Ç22’de Sabit Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2022 son çeyreğine ait gayri safi yurt içi hasıla büyüme rakamlarını açıkladı. 19 üyeli Euro Bölgesi’nde ekonomi, 2022’nin dördüncü çeyreğinde, önceki çeyreğe kıyasla büyüme göstermeyerek sabit kaldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1,8 büyüme kaydetti.

Piyasanın beklentisi yıllık bazda yüzde 1,9, çeyreklik bazda ise yüzde 0,1 oranında büyüme olmasıydı. Son çeyrekte hanehalkı harcamaları yüzde 0,9 azalırken, kamu harcamaları yüzde 0,7 arttı.

En Fazla Artış Yunanistan Ekonomisinde

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Eurostat

Yunanistan ekonomisi çeyreklik bazda yüzde 1,4 artışla en çok büyüyen Avrupa ekonomisi oldu. Onu Malta, Kıbrıs, Romanya, Danimarka, Hırvatistan, Slovenya, Bulgaristan, Hollanda, İrlanda ve Portekiz izledi.

Son çeyrekte en fazla daralan ekonomi yüzde 2,4’le Polonya oldu. Onun hemen arkasından ise Estonya, Finlandiya, İsveç, Litvanya, Macaristan, Almanya ve Çekya geldi.

2022’nin dördüncü çeyreğinde Avrupa Birliği (AB) ekonomisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daralırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 büyüdü.

GCM Yatırım Banner

Hanehalkı harcamaları Euro Bölgesi’nde yüzde 0,9 azalırken, AB’de yüzde 0,9 arttı. Nihai tüketim harcamaları hem Euro bölgesinde hem de AB’de yüzde 0,7 oranında artış gösterdi.

Brüt sabit sermaye oluşumu Euro bölgesinde yüzde 3,6, AB’de yüzde 2,8 azaldı. İhracat Euro bölgesinde yüzde 0,1 artış gösterirken, AB’de değişmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.