Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analist Bitcoin’deki Yükseliş için 2019 Rallisini İşaret Etti

Bitcoin Ocak ayında kazancını artırırken, son yükseliş 2019’daki ralliye benzetiliyor. Ayrıntılar haberde…
Analist Bitcoin’deki Yükseliş için 2019 Rallisini İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Bitcoin Ocak ayındaki yükselişi ile fiyat artışının neredeyse yüzde 250 arttığı 2019 ortasındaki boğa canlanmasını hatırlatıyor. Kripto para birimi bu ay yaklaşık yüzde 40 artışla 23.000 dolara kadar yükseldi.

Ralli, fiyatın yüzde 68’ini düşüren ve ardından ayı piyasasının derinliklerinde 18.000 dolar civarında uzun süreli konsolidasyonun ardından gelen ve FED’in riskli varlıkları alt üst eden likidite faiz döngüsünün sonuna yaklaşırken gelen bir yıllık düşüşü takip ediyor.

Koşullar, 2019’un ikinci çeyreğinde Bitcoin’in boğa canlanmasından önceki koşulları yansıtıyor. Ardından, FED’in sıkılaştırma döngüsü zirveye ulaşırken fiyat yüzde 247 artarak 13.800 dolara yükselmişti.

Makro tüccar Geo Chen, popüler Fidenza Macro, 2019 rallisinden önceki dört ay boyunca, BTC’nin dar bir aralıkta işlem gördüğünü hatırlattı. 2019 rallisinin yavaşlayan büyüme ve enflasyonun olduğu bir döneme denk geldiğini ve bu da FED’in sıkılaştırmasını sonlandırmasından sonra yaşandığını belirtti.

BTC 2019 ve 2023 fiyat grafiği
Kaynak: TradingView

Fed’in bir önceki sıkılaştırma döngüsü Aralık 2015’te başlayıp Aralık 2018’de sona ermek üzere üç yıl sürmüş ve gösterge borçlanma faiz oranı yüzde 2,25-%2,5 aralığına yükseltilmişti. Geçen yıl merkez bankası, gösterge borçlanma oranını yüzde 0’dan yüzde 4,25’e yükseltti.

GCM Yatırım Banner

Piyasa şimdi, ileriye dönük göstergelerin tüketici fiyat enflasyonu ve ekonomik aktivitede belirgin bir yavaşlamaya işaret etmesiyle, Şubat ve Mart aylarında faiz artırım hızını 25 baz puana indirmesini ve ardından faiz artırım döngüsünü durdurmasını bekliyor.

Temmuz ayından bu yana Bitcoin’in piyasa hareketi, Kasım 2018’in sonundan Nisan 2019’un başına kadar tanık olunan hareketlere benziyor. Chen, Merge yükseltmesi sonrası ETH’nin BTC’den daha iyi performans gösterme potansiyelinin, ayı piyasası nedeniyle tam olarak gerçekleşmediğini söyledi.

Web 3 ve DeFi’nin kripto ekosistemindeki en büyük büyüme ve yenilik kaynağı olmaya devam edeceğine inanan Chen, temel katman olarak ETH’nin kullanılacağını belirtti. BTC’nin ise güvenli liman para birimi olmaya devam edeceğini söyledi.

Bitcoin yazım itibarıyla 22.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık Kasım 2021’de 69.000 dolara çıkarak tarihi zirvesine dokunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.