Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ana Yüklenicisi Değişen Akkuyu Projesinde İmzalar Atılıyor

Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Türk taşeron firmalarıyla sözleşmeler imzalanmaya başlandı. İşte projeyle ilgili detaylar…
Ana Yüklenicisi Değişen Akkuyu Projesinde İmzalar Atılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, inşaat sahasından bir video mesajı yayınladı. Zoteeva video mesajında, projede ana yüklenici olarak görev alan Titan 2-IC İçtaş Anonim Şirketi’ni değiştirmeye karar verdiklerini bildirdi. Sözleşmenin 26 Temmuz’da feshedildiğini hatırlattı.

Gerçekleşen feshin ardından Akkuyu Nükleer A.Ş. başka bir şirketle anlaşarak sözleşme imzaladı. Açıklamaya göre projede artık TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi ana yüklenici olarak görev alacak.

Zoteeva, şu an itibarıyla birçok Türk taşeron firmasıyla sözleşmelerin imzalandığını belirtti. Proje kapsamında, Türk firmalarının hepsinin Akkuyu Nükleer A.Ş. ile çalışmayı kabul ettiğini söyledi.

Projeyle ilgili yoğun bir çalışma temposuna gireceklerini ve Türk firmalarıyla güvene dayalı ilişkilerinin olduğunu ifade eden Zoteeva, “Ben tüm taşeronlarımıza yürekten inanıyorum ve onları her zaman gönülden destekliyorum” ifadesini kullandı.

Kesintisiz elektrik üretme ömrünün 60 yıl olacağı umulan Akkuyu NGS, dünyadaki ilk yap, işlet, sahip ol modeliyle inşa edilen NGS projesi olma özelliğini taşıyor.

GCM Yatırım Banner

Mersin’de 12 Mayıs 2010’da Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında imzalanan Akkuyu NGS İnşaat Projesi ile ilgili 15 milyar dolarlık bölüm geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye aktarılmaya başlanmıştı.

Projenin İlk Santral Ünitesi Gelecek Yıl Tamamlanacak

Toplam maliyeti 20 milyar dolar olan projenin ilk ünitesinin, 2023 yılında tamamlanacağı belirtildi.

Amaçlarına yüzde 80’inin Türk vatandaşı olduğu geniş ve donanımlı ekiple ulaşabileceklerine inandığını söyledi. Yaptığı açıklamada şirket içi güvene ve personel haklarına da vurgu yaptı.

Genel Müdür Zoteeva, projede en önemli faktörün insan olduğunu belirterek, güven ortamının önemine değindi. Söz konusu güven ortamının ve personellere karşı sorumlulukların şirket teminatı altında olduğunu hatırlattı ve personel haklarının korunması konusunda yakın takipte olduklarını ortaya koydu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın