Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerikan Basını: ABD ve Rusya Kapalı Kapılar Ardında Görüştü

Rusya-Ukrayna çatışmasında Rusya’ya karşı tavır alan ABD’nin kapalı kapılar ardında Moskova ile görüşme yaptığı iddiası Amerikan basınında gündeme düştü.
Amerikan Basını: ABD ve Rusya Kapalı Kapılar Ardında Görüştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna ile çatışmasında nükleere yönelebileceği sinyalini verdikten sonra Rus lider Vladimir Putin’in, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede atom bombasına atıfta bulunması Batı cephesini harekete geçirdi. ABD’nin, Rusya’nın daha çok radikalleşmesinin önüne geçmek için farklı bir yol denediği öğrenildi.

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, ABD ve Rusya’nın kapalı kapılar arkasında gizli görüşmeler yaptığı iddiası gündeme düştü.

Habere göre iki ülke arasında gerçekleşen görüşmede üst düzey yetkililer yer aldı. “Kıdemli Beyaz Saray yetkilisi, Putin’in üst düzey yardımcılarıyla yapılan görüşmeye katıldı” başlığı kullanılan haberde, ABD tarafından Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Rus mevkidaşlarıyla görüştüğü bilgisi verildi.

Görüşmeye Putin’in dış siyaset danışmanı Yuri Ushakov’un da katıldığı detayı dikkat çekti. Görüşmenin konu başlığı ise Rusya-Ukrayna savaşında zirveye çıkan gerilim ve Moskova’nın nükleer silah tercihi oldu.

Sullivan’ın doğrudan Moskova hükümetiyle de iletişime geçtiği ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ile görüştüğü belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Görüşmelerin Amacı Savaşı Neticelendirmek Değil, İletişimde Kalmak

Amerikalı kaynaklardan edinilen bilgiye göre ABD, çatışma ortamında Ukrayna’dan yana taraf olurken Rusya cephesi ile görüşme yapmanın altında yatan neden, iletişim kanallarını tıkamamak.

Bu sebeple görüşmelerin, Rusya-Ukrayna savaşında neticeye ulaşmak için yapılmadığı, gerilimin daha fazla tırmanmasına karşı önlem geliştirme niyetiyle yapıldığı belirtildi.

İletişim kanallarını açık tutarak, ötekilieştirilen Rusya’nın radikalleşmesinin önüne geçmenin hedeflendiği görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.