Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerikalı Senatör Türkiye için F-16 Tehdidini Sürdürdü

ABD Senato Başkanı, Türkiye’nin tepkisini çekecek yeni bir çıkışta bulundu. Türkiye’yi F-16 satışı konusunda daha önce tehdit eden Menendez, inadını sürdürdü.
Amerikalı Senatör Türkiye için F-16 Tehdidini Sürdürdü
HABER GİRİŞ

ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısından Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan maddelerin ikisi de çıkarıldı. ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, bu karar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ile ilgili tavır ve söylemlerini gerekçe gösterdi.

Erdoğan’ın Akdeniz’de yaşanan Türk-Yunan gerilimini üst perdeye çıkardığını savundu. Menendez Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasını durdurana kadar Türkiye için hiçbir F-16 hususunu onaylamayacağım. Nokta” şeklinde çıkış yaptı.

Akdeniz’deki çatışma ortamında tarafını gösteren Menendez, “NDAA değişikliği, Doğu Akdeniz’deki ABD çıkarlarını ilerletmek için elimizdeki araçlardan yalnızca biridir” şeklinde görüş bildirdi.

ABD Senato Başkanı Türkiye’yi F-16 ile Tehdit Etmişti

Ağustos ayında Türkiye’nin Rusya’dan ikinci parti S-400 hava savunma sistemleri satın aldığına ilişkin Rus medyasında yer alan haberden sonra gözler ABD kanadına çevrilmişti.

ABD ile Türkiye arasında F-16 tedariki için görüşmelerin devam ettiği süreçte S-400 gelişmesinin F-35 programını tehlikeye sokabilme ihtimali, Menendez’in çıkışıyla netlik kazanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Menendez, Türkiye’yi F-16 satışını engellemekle tehdit ederek, Türk tarafının Doğu Akdeniz’deki Yunan hava sahasını ve Kıbrıs sularını ihlal etmesi halinde F-16 satışının engelleneceğini duyurmuştu.

Komite Başkanı, son gelişmelerde radikal davranmayan Biden yönetimi için de çağrıda bulunarak, “ABD net olmalı” demişti.

Türkiye F-35 Programından Çıkarılmıştı

Türkiye, 2017 yılında Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı için NATO üyeliği ve ABD ile ilişkilerinde sorun yaşamıştı. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin hem S-400 hem de F-35’lere sahip olamayacağını söyleyerek, Ankara için seçim çağrısında bulunmuştu.

S-400 hava savunma sistemlerinin ikinci parti alımının yapıldığına ilişkin Rus medyasının haber yapması, Türkiye’nin F-16 programını da tehlikeye düşürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.