Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerika’da 2018 Yılının En Çok Lüks Araç Satan Markası Belli Oldu!

Amerika'daki lüks araç markaları arasında sıralamalar değişti ve Alman markalar hakimiyeti ele aldı!
Amerika’da 2018 Yılının En Çok Lüks Araç Satan Markası Belli Oldu!
Yorum

Amerika pazarı dediğimizde ve lüks anlayışlara göre yaklaştığımızda kendi otomobil markaları sıralamalara giremez. O kısımları Japon ve Alman şirketler üstlenmiş. En çok satış hangi markalarda diye baktığımızda da 350 milyonluk pazarda Uzak Doğu şirketlerinin hakim olduğuna rastlarız. Özellikle de Toyota’nın ikinci markası Lexus. Devamında Honda ve Mitsubishi gibi şirketler de hünerlerini ABD halkına göstermektedir.

Alman markaların lüks araç satış adetlerine baktığımızda hızlı çıkışlar yakaladıklarını görüyoruz. Mercedes marka otomobillerin pazar içerisindeki tercih oranları bu sefer Japonları geçmeyi başarmış. İşte rakamlarla Amerika’da en çok satılan lüks araç markası.

Mercedes 2018 yılı Amerika şampiyonu oldu!

Amerika En Cok Satan Luks Marka Rakamlar Mercedes2018 yılı Mercedes’in parlak geçirdiği bir sene olarak kayıtlara geçiyor. İlk elektrikli arazi aracı EQC‘nin gösterimi ardından, araç teknolojileri üzerinde de ileri yönlü çalışmalarını bizlere göstermişti. Rakamlarla konuşursak; Mercedes ABD pazarında geçtiğimiz yıl 315.959 adet araç satmış. Bu da 2017 yılına göre %6.3 az araç sattığı anlamına geliyor.

Diğer Alman rakiplerine baktığımızda BMW 311.014 lüks araç satmayı başarmış. Bu da 2017 yılına oranla %1.7′lik bir artışa tekabül ediyor. Audi’de yeni nesil modelleriyle müşteri portföyünü genişleterek belirtilen yıl içerisinde 223.323 araç satmış.

Amerika pazarının önemli Japon markaları neler yapmışlar tekrar rakamlarla inceleyelim.

Amerika En Cok Satan Luks Marka Rakamlar LexusLiderliğini bir süredir kimseye kaptırmayan Lexus, %2.2‘lik bir düşüşle 2018 yılında 298.310 aracı yeni sahipleriyle buluşturmuş. Honda’nın farklı kıta yüzü Acura’da 158.934 adet satış gerçekleştirmiş. Tabloya bakıldığında Acura, yerli Cadillac’ın 154.702 rakamını da geçmiş.

Genel sıralamada Mercedes birinciliğini ilan ediyor!

Amerika En Cok Satan Luks Marka Rakamlar AcuraŞaşırtıcı şekilde Mercedes birinciliğe, BMW ikinciliğe ve Lexus üçüncülüğe yerleşiyor. Arkasından Audi dördüncü sırayı alırken beşincilik koltuğuna Acura yerleşmiş oluyor. Toplam lüks araç satış rakamları 2.027.312 adet ve 2017 yılına göre yalnızca %0.3 kadar daha az. Ek bilgi olması adına 2017-2018 sezonunda Porsche %57 artışla 57.202 birim araç satışı gerçekleştirmiş.

İlginizi Çekebilir :

Dunya Rakamlariyla 2017 Yilinin En Cok Satis Yapan Il 4 Otomobil Grubu
Dünya Rakamlarıyla 2017 Yılının En Çok Satış Yapan İlk 4 Otomobil Grubu!

Başarıları konusunda açıklamalar yapan Mercedes USA CEO’su Dietmar Exler, “Yerel bayilerimiz şirketin yükselişinde büyük pay sahibidir. 2018’de en popüler modellerimizden bazılarının gecikmeli bulunabilirliğine rağmen, bayilerimizin mükemmel çalışmaları sayesinde yılın sağlam bir şekilde kapanmasını sağladık. Lüks segmentteki en genç ve en kapsamlı ürün grubuyla, pazardaki konumumuzu ilerletmeye devam edeceğiz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu