Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Volkswagen ABD’de Araç Satışlarını %4.2 Artırdı!

VW'nin uzun yıllardır sıkıntı çektiği ABD pazarında, 2018 yılının son bulması ile araç satış rakamları açıklandı!
Volkswagen ABD’de Araç Satışlarını %4.2 Artırdı!
Yorum

VW’nin ilk Dieselgate emisyon patlamaları ABD’de başlamıştı. Kimileri bu durumun öncesinde herkesin haberi olduğu, sadece Trump’ın satışları düşen Amerikan arabalarını koruma maksatlı bu olayın startını verdiği konuşulmuştu. Maddi anlamda inanılmaz büyük ceza rakamlarıyla karşılaşan Alman marka, hız kesmeden anında yatırımlarını elektrikli araçlara yöneltmişti. Tabi test ve kullanışmış otomobilleri sıfır gibi satmasını da daha unutmadık!

Emisyon değerlerini manipüle etmekle suçlanan VW’nin binlerce modeli ABD’nin boş arazilerine çekilmişti. 2018 yılı raporlarına bakılırsa da bazı dengelerin sağlandığını görüyoruz. Yani insanlar ABD’de VW markasından vazgeçmemişler. İşte detaylar…

VW’nin bazı model satışları, düşüş olarak kaydedilmiş.

Vw Amerika Arac Satis Rakami JettaTalebin normalde azaldığı ancak bazı yeni serilerin bunları dengelediği söyleniyor. Binek araçlarda geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında ciddi düşüş olduğu gözüküyor. Yeni jenerasyonuyla tanıtılan Jetta yinede %22’lik bir düşüşe maruz kalmış. 2018 yılı satış verilerine göre de 90.805 adet satılabilmiş. Golf %39 düşüşle 42.273 adet, Passat ise %32 düşüşle 41.401 adete gerilemiş.

SUV sınıfı VW’nin Amerika satışlarını dengelemiş.

Vw Amerika Arac Satis Rakami Atlas TiguanÜç sıra koltuklu Atlas SUV‘un %120 oranında satışlarının artarak 2018 yılında 59.577 adet satılmış. Atlas’ın en iyi ayı da Aralık olmuş ve 6.717 yeni müşterisine kavuşturulmuş. 4×4 klasmanından Tiguan’da ilk kez 100.000 adet satış rakamını geçmiş. Yani %119’luk artışla birlikte 2018 yılında 103.022 adet satılmış.

Volkswagen of America’nın CEO’su Scott Keogh, “SUV klasmanında biraz gecikmeler yaşadık ancak çok güçlü bir şekilde yanıt verdik.” şeklinde açıklama yaptı. Şemaya baktığımızda ABD yine de binek otomobillerden uzaklaşmıyor. 2018 yılı binek araç satışları her yıl olduğu gibi yine 7 milyona ulaşmış.

Bazı modellerin VW bünyesinde üretimlerinin bitirilmesi de yüzdelik bazda etkili olmuş. Uzun yıllardır Alman markayı temsil eden Beetle‘nin 2017 yılına göre satışlarının %5 azalarak 14.411 adet olduğu söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu