Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AMB Başkanı: Enflasyon, Büyümeden Daha Öncelikli Sorun

Enflasyonu düşürene kadar faizlerin artacağı mesajını veren AMB Başkanı Lagarde, fiyat istikrarının önemine değindi.
AMB Başkanı: Enflasyon, Büyümeden Daha Öncelikli Sorun
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon artık her gün ele aldığımız ve çözüm aranan en önemli sorunların başında geliyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde de bugün yaptığı konuşmada bir kez daha yüksek enflasyonu düşürmek için yapılacaklara değindi.

AMB Başkanı Lagarde Frankfurt’ta Atlantik Konseyi Jeoekonomi Merkezi’nde konuşma yaptı. Tüm dünyada çevrimiçi olarak yayımlanan Frankfurt Forumu sunumunda, enflasyonu düşürmek için gereken neyse onu yapacaklarını söyledi.

Bunun da önümüzdeki birkaç toplantıda üst üste faizlerin artırılması anlamına geleceğini açıkladı.

Birinci Öncelik Fiyat İstikrarı

Birinci Öncelik Fiyat İstikrarı
Kaynak: Eurostat

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, en çok Avrupa ekonomisini etkiledi. ABD, diğer Batılı ülkeler gibi Rusya’ya sayısız yaptırım uygulasa da gaz konusunda bağımlı olmadığı için çok etkilenmedi.

Öte yandan Rus gazına bağımlı olan Avrupa, bir anda korkunç derecede artan enerji fiyatlarıyla boğuşurken, kendisinin resesyonun eşiğinde buldu.

GCM Yatırım Banner

Lagarde, resesyona yol açmamak için birinci önceliklerinin fiyat istikrarı olduğunu belirterek, enflasyonun ekonomik büyümeden daha öncelikli olduğunu söyledi. Bunun sağlanamamasının ekonomiye çok zarar vereceğini ifade eden Lagarde, enerji fiyatlarının enflasyonu artıran en önemli faktör olduğunu yineledi.

Euro Bölgesi’nde enflasyon son verilere göre yüzde 9,1 ile rekor seviyeye yükseldi.

Piyasalar ve bazı AMB yetkilileri, bir sonraki toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı geleceğini öngörüyor. Banka bu ay 75 baz puan ile tarihi faiz artışı yapmıştı.

AMB üyesi İsabel Schnabel, faiz oranlarının daha da yükseltilmesi gerektiğini söylerken, AMB Yönetim Konseyi Üyesi ve Letonya Merkez Bankası Başkanı Martins Kazaks da Ekim için 75 baz puan artış beklentisini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.