Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon, Türkiye’ye 5 Milyar Liranın Üzerinde Yatırım Yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çoştu, Amazon'un KOBİ'lerin dijitalleşmesi ve ihracatında önemli bir kaldıraç oluşturduğunu söyledi. İşte detaylar;
Amazon, Türkiye’ye 5 Milyar Liranın Üzerinde Yatırım Yaptı
HABER GİRİŞ

Amerikalı e-ticaret sitesi Amazon’un İstanbul Tuzla’da bulunan Türkiye’deki ilk lojistik merkezinin resmi açılış töreni üst düzey katılımla gerçekleşti. Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, Amazon’un Türkiye ekonomisine çok boyutlu katkılar sunduğunu belirtti.

Çoştu, Amazon’un Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) dijitalleşmesi ve ihracatında önemli bir kaldıraç oluşturduğunu ileri sürdü.

Global operasyonlarındaki bilgi ve tecrübeyi Türkiye ekosistemine kazandırdığını söyleyerek, şirketin yaptığı entegre yatırımlar ile Türkiye’nin lojistik kapasitesine önemli katkıda bulunduğunu belirtti.

Amazon Türkiye’de Ekonomik Fırsatlar Yarattı

Amazon Avrupa ve Kuzey Amerika Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Stefano Perego, faaliyet gösterdikleri ülkelerde senelerdir yerel kalkınmaya katkıda bulunduklarını kaydetti. Faaliyet gösterdikleri ülkelerde birçok istihdam olanağı ve ekonomik fırsat yarattıklarını bildirdi.

“Mutlulukla dile getirmek istiyorum ki Türkiye de bu ülkelerden bir tanesi.” diyen Perego, Türkiye’de faaliyete başladıkları 2018’den bu yana 5,2 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını paylaştı. Türkiye’de halihazırda 1000’den fazla kişi istihdam sağladıklarına da işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Amazon’da 45 Binin Üzerinde KOBİ Satış Yapıyor

Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott da konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Marriott, Türkiye’de Amazon’da satış yapan KOBİ’lerin sayısının 2022’de yüzde 50’den fazla artarak 45 binin üzerine çıktığına dikkat çekti.

KOBİ’lerin ihracat satışlarının 2022’de yıllık bazda yüzde 60’ın üzerinde arttığını ve 500 milyon euroya yaklaştığının altını çizdi.

Amazon’un, Türkiye’deki KOBİ’ler için satışlarını artırma, markalaşma ve istihdam yaratarak işlerini büyütme olanağı sağlama hedefiyle yeniliklerini sürdüreceğini dile getirdi.

Türkiye’de faaliyete başladıkları günden beri Amazon’da satış yapan girişimcileri ve KOBİ’leri desteklediklerini ifade eden Marriott, şöyle konuştu;

“Bu faaliyetlerimizin hem satış ortaklarımız hem de müşteriler için olumlu sonuçlar vermeye devam ettiğini görmek bizim için son derece gurur verici. Tuzla’da kurduğumuz ilk lojistik merkezimizin Türkiye’deki KOBİ’lerin büyümesine olan katkılarını şimdiden görüyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın