Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon Hisseleri Yılı Değerinin Yarısını Kaybederek Tamamlıyor

E-ticaret devi Amazon, resesyon endişeleri ve teknoloji hisselerindeki düşüş ile beraber değerinde büyük kayıp yaşadı. Ayrıntılar haberde...
Amazon Hisseleri Yılı Değerinin Yarısını Kaybederek Tamamlıyor
HABER GİRİŞ

2022 yılı yüksek enflasyon ve faiz artırımlarının gölgesi altında, teknoloji hisseleri için son derece kötü geçti. Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden Amazon’un hisseleri, 2000 yılındaki dot-com çöküşünden bu yana en kötü yılını tamamlamaya hazırlanıyor.

Şirket hisseleri yıl içerisinde yüzde 50’den fazla kayıp yaşadı. Dot-com krizinde bu çöküş yüzde 80’lere kadar ulaşmıştı. Amazon buna rağmen yüzde 65’in üzerinde kayıplar yaşayan Meta ve Tesla’dan daha iyi bir performans gösterdi.

Trilyon Dolarlık Değerleme Kaybedildi

Amazon’un piyasa değeri, yıla 1,7 trilyon dolar seviyesinden başlarken, 834 milyar dolara geriledi. Şirket geçen ay trilyon dolarlık seviyeden düşmüştü.

Amazon’un talihsizliklerinin çoğu ekonomiye ve makro çevreye bağlı oldu. Yükselen enflasyon ve artan faiz oranları, yatırımcıları büyümeden uzaklaştırıp yüksek kar marjları, tutarlı nakit akışı ve yüksek temettü getirisi olan şirketlere yöneltti.

Amazon hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Diğer yandan Covid sonrası e-ticarette beklenen hedefler tutturulamadı ve satışlarda yavaşlama yaşandı. Pandeminin en yoğun olduğu dönemde şirket hisseleri rekor seviyelere çıkmıştı. Şirket enflasyona, Ukrayna’daki savaşa ve tedarik zinciri kısıtlamalarına bağlı olarak daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldı ve durum bu yılın başında daha da kötüleşti.

GCM Yatırım Banner

Amazon Kasım ayında küresel ekonomideki belirsizliği neden göstererek, binlerce çalışanını işten çıkarma kararı almıştı. Temmuz 2021’de kurucu Jeff Bezos’un yerine CEO’ olarak Andy Jassy getirilmişti.

2023 yılı için birkaç analist, çevrimiçi perakende ve bulut bilgi işlemde kalıcı makro ters rüzgarlar atıfta bulunarak tahminlerini düşürdü. Evercore ISI analisti Mark Mahaney, gelecek yıl için toplam perakende satış büyümesinin yüzde 10′dan yüzde 6′ya düşmesini bekliyor.

Yıllık Amazon Web Hizmetleri gelir artışı tahminini ise yüzde 26′dan yüzde 20′ye düşürdü. Mahaney uzun vadeli beklentilerini de paylaşmış ve hisse senetlerinde yükselişin süreceğini dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.