Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon Çalışanları İngiltere’de İlk Yasal Grevine Başlıyor

İngiltere’nin Coventry kentindeki Amazon deposunda çalışan işçiler, düşük maaşları ve zor çalışma koşullarını protesto etmek için greve gidiyor.
Amazon Çalışanları İngiltere’de İlk Yasal Grevine Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li şirketlerin işten çıkarma dalgası her geçen gün büyürken, e-ticaret devi Amazon’da ise grev kararı gündemi meşgul ediyor. Özellikle pandemi döneminde insanların internet alışverişine yoğunlaşması, Amazon’un faaliyetlerinin artmasını sağladı.

Şirket, talebe yetişmek için personel sayısını artırırken, son yıllarda en çok işçi alımı yapan isimler arasında yer aldı. Fakat düşük ücretler, ağır ve uzun saatler süren iş koşulları çalışanların isyan etmesine sebep oldu.

Geçtiğimiz aylarda sık sık gündeme gelen grev kararı tüm önlemlere rağmen hayata geçiriliyor. İngiltere’nin Coventry şehri başta olmak üzere, birçok Amazon şubesinde sendikalar örgütlenmeye başlamış ve Aralık ayında grev kararı alınmıştı.

Coventry Deposundaki Çalışanlardan İş Bırakma Eylemi

Sky News’te yer alan habere göre geçen ay alınan grev kararı kapsamında, işçiler bugün iş bırakıyor. Amazon’un İngiltere’de faaliyetlerine başladığı günden bu yana ilk kez yasal bir grev yapılmış olacak. Daha önce yasal olmayan grevlerin yapıldığı belirtiliyor.

Şirketin Coventry’deki deposundaki duruma dair konuşan Darren Westwood, işçilerin tüm gün ağır malları taşıdığını, ücret ve koşullardan bıktıkları için de grevi desteklemek için bir araya getirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bugün yaklaşık 300 işçinin işi bırakmaya hazırlandığını belirten Westwood, pandemi döneminde insanların kendilerine teşekkür ettiğini ve bu durumdan mutlu olduklarını söyledi. Fakat şu anda kendilerinin çok geri plana atıldığını, Amazon’un ise hala para kazanmaya devam ettiğini belirtti.

Enflasyonun son 40 yılın zirvesine çıkmasına ve şirketin son yıllarda muazzam kar elde etmesine rağmen çalışanlarına çok düşük maaş verdiğine dikkat çekiliyor. GMB sendikası, Amazon’un Amerika’daki işçilerine saatlik 18 dolar öderken, İngiltere’deki işçilerine 15 sterlin ödediğini belirtiyor.

Westwood, anlaşmazlığı çözmenin zor olmadığını belirtirken, “Sadece 2 sterlin artırsalar mutlu olurum. Bence saatte 2 sterlin fazladan veya saatte 2,50 sterlin fazladan kabul edilebilir. Bence o zaman herkes durur ve insanlar mutlu olur” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.