Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Kritik ABD Enflasyonu ile Sıçradı! Yüzde 1,6 Artıyor

Tüm dünyanın beklediği ABD Ekim ayı enflasyonu açıklandı. Altın yatırımcıları için ekstra önem taşıyan veriler, piyasada nasıl etki yarattı?
Altın Kritik ABD Enflasyonu ile Sıçradı! Yüzde 1,6 Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kritik veri açıklandı. Fiyat artışları tüm dünyada endişeleri artırırken dünyanın en büyük ekonomisinden son enflasyon raporu geldi. Ekim’de ABD enflasyonu piyasayı şaşırttı. Eylül’de yıllık bazda yüzde 8,2 artan enflasyon, Ekim’de yüzde 7,7 artışla yüzde 8 yönündeki tahminlerden fazla düştü.

Yıllık dışında aylık endeks ve çekirdek enflasyon okumaları da güvercin beklentileri destekler nitelikte tahmin üstü geriledi.

Bu durum enflasyonun zirve yaptığına ve artık düşüşe geçtiğine dair beklentileri güçlendirdi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) yönü için önemli olan enflasyona odaklanan altın, verilerde beklenti üstü gerilemeyle sıçradı.

Ons altın, 1710 dolardan 1734 dolara sert yükseldi. Şahin FED ile son 20 yılın rekor seviyelerine yükselen dolar baskısı altında kalan ons altın, Ağustos’un ilk haftalarından bu yana 1800 dolar altında seyretti.

FED’in dördüncü kez faiz artırdığı Ekim sonunda 1614 dolara kadar gerileyen ons türü altın, bugüne kadar hafif yukarı yönlü hareket etti. Bugünkü tepkiyle ulaştığı 1737 dolar ile 2 aydan fazla sürenin en yükseğine çıktı.

Küresel seyre paralel sıçrayan gram altın da 1023 liradan 1035 liraya sıçradı.

Altın Tepki
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Yazım sırasında yüzde 1,6 artıda kazançlı işlem gören gram altın, 1036,87 lira ile 15 Ağustos’ta gördüğü 1040 liranın ardından en yüksek seviyesine ulaştı.

Altın yorumlarıyla dikkat çeken İslam Memiş enflasyon verileri öncesinde Twitter’dan yaptığı paylaşımda şöyle görüş bildirdi:

“ABD enflasyonu yüzde 8’in altında yüzde 7,9 açıklanırsa ons 1.688 dolar. Beklentinin üzerinde açıklanırsa 1.760 dolar. Emtialarda yaşanacak geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirebilir. Pozitif beklentim devam ediyor.”

Enflasyonun beklentinin altında açıklanmasıyla borsalar coştuğunu belirten Memiş, FED için artan güvercin beklentilere atıfta bulundu.

Önceki gün de yükselişin henüz başlamadığını belirterek, “Altın ve gümüş tarafında daha yükseliş başlamadı. Gram altın da 1.200 gümüş de 16 lira seviyeleri kırılınca yükseliş başladı derim.” ifadesini kullandı.

ABD’li gazeteci Carl Quintanilla, Ekim ayı enflasyonuyla ilgili paylaştığı değerlendirmede rakamların sadece başlangıç olduğunu söyledi. “Aralık faiz artışı artık 50 baz puandan fazla olmayacak ve 25 baz puan kesinlikle mümkün. Fed’in mücadelesini bu yıl bitirmesi pekala mümkün olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%