Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın İthalatına Yönelik Geçici Durdurma Kararı Alındı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen büyük depremlerin ardından, bazı altın ithalatlarına yönelik geçici durdurma kararı alındı.
Altın İthalatına Yönelik Geçici Durdurma Kararı Alındı
Yorum

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ilde büyük yıkım yaratan deprem sonrası geçen hafta borsada işlemler 15 Şubat tarihine kadar durdurulmuştu. İşlemlerin açılmasına bir gün kala, Türkiye Varlık Fonu’nun piyasayı destekleyeceği bildirildi.

Ekonomide alınan yeni önlemler kapsamında altın ithalatına ilişkin de düzenleme yapıldı. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre cari açıkta artışın önlenmesi için altın ithalatında geçici durdurma kararı alındı.

Yetkili, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurt dışından altın alımına ara verilmesini zorunlu kılacak düzenlemeye son şeklini verdiğini söyledi. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Altın ithalatına dair geçici durdurma kararının ne boyutta olduğu bilinmiyor.

Istanbul Analytics ekonomisti Güldem Atabay’a göre, bazı altın ithalatını sınırlama kararı başka bir sermaye kontrolü” anlamına geliyor. Atabay, depremler sonrası çok yüksek ekonomik yük ve siyasi belirsizliklerin altına olan talebi artıracağını belirtti.

Artan enflasyondan ve döviz kurlarındaki dalgalanma, Türkiye’nin son yıllardaki altın ithalatında büyük artışı beraberinde getirmişti. Ocak ayında altın ithalatı 68 bin 330 kg ile 1995 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Gümüş ithalatı ise 73 bin 77 kg olarak gerçekleşti.

İthalatı yapılan yüksek miktardaki külçe altın nedeniyle geçen yıl 48.8 milyar dolarlık cari işlem açığı verildi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ocak ayında Türkiye’nin 5,1 milyar dolar değerinde altın ithal ettiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%