Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın için Ralli Tahmini: 2024’te Yeni Rekorlar Bekleniyor

Altın küresel piyasalardaki olumsuzluklar nedeniyle baskılanırken, analistler gelecek yıl için yüksek beklentiye sahip. Ayrıntılar haberde…
Altın için Ralli Tahmini: 2024’te Yeni Rekorlar Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Altın fiyatları, azalan faiz oranları ve güvenli liman varlığı rolünü artıran durgunluk korkularının ardından 2024′te tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselebilir. Ons altında tarihi zirve Ağustos 2020’de 2.072 dolar ile görülmüştü.

Analistler fiyatın bu seviyenin çok daha üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor. Ons altın yazım itibarıyla 1,917 dolar seviyesinden işlem görüyor ve hafta boyunca zayıf seyretti.

Ons altın fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

TD Securities’in genel müdürü ve küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek, “Altının 2023′ün sonlarında, 2024′ün başlarında bir ticaret seviyesi olarak 2.100 doların üzerine çıkacağını görüyorum” değerlendirmesinde bulundu. Bu iyimserliğini Federal Rezerv’in sıkılaştırma döngüsünde sona yaklaşmasına bağladı.

Melek, FED’in politikayı mevcut kısıtlayıcı modundan uzaklaştıracağına inandığını ve bu nedenle altına olumlu baktığını söyledi. Bu hedefin enflasyon yüzde 2 hedefine ulaşmadan görüleceğini tahmin etti.

Melek altının son 12 ayda diğer birçok büyük varlık sınıfından daha iyi performans gösterdiğini ve bunu sarı metalin artan faiz oranlarına direnme yeteneği ile enflasyona karşı güvenli bir ürün olarak değerine bağladı.

GCM Yatırım Banner

Altın için 2500 Dolar Tahmini

Livermore Partners’ın kurucusu David Neuhauser ise altın için daha yüksek seviyelerin gelebileceğine inanıyor. Neuhauser altın içn 2024 sonu hedefini 2.500 dolar olarak işaretledi. Analist durgunluk korkularının ortasında altının yeni zirvelere ulaşacağını tahmin etti.

Neuhauser, enflasyonun yüzde 3 ila yüzde 5 arasına düştüğü için önümüzdeki birkaç yıl boyunca küresel ekonomide stagflasyonun devam etmesini beklediğini söyledi. Wheaton Precious Metals CEO’su Randy Smallwood, “Birkaç yıl içinde 2.500 doları göreceğimizden oldukça eminim” açıklamasında bulundu.

Çin ve ABD ekonomisinde zayıflık gördüğünü de sözlerine ekleyerek, her türlü durgunluğun altın için olumlu olacağını söyledi.

Citi’nin Emtia Stratejisi Başkanı Aakash Doshi liderliğindeki analistler, Çin’deki ilk çeyrek altın takı talebinin 200 tonun biraz altında, 2015′ten bu yana en güçlü mevsimsel seviyede olduğunu belirtti. Banka bu yıl Çin’den 700 tondan fazla mücevher talebi öngörerek yıllık yüzde 22′lik bir artış beklediğini bildirdi.

FED, enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyesine tırmandığı Mart 2022′de istikrarlı oran artışlarına başladı. İki yıldan az bir sürede borçlanma maliyetlerini yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.