Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Fiyatları Powell Etkisiyle Hızlı Yükseldi! Gözler Yeni Günde

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları özellikle altın başta olmak üzere piyasaları hareketlendirdi. Altındaki hızlı yükseliş dikkat çekti. Detaylar...
Altın Fiyatları Powell Etkisiyle Hızlı Yükseldi! Gözler Yeni Günde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın New York Ekonomi Kulübü’ndeki konuşması gerçekleşti. Powell, özellikle faizlere dair dikkat çekici ifadeler kullanırken altın fiyatları yükselişe geçti.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar eşliğinde jeopolitik risk fiyatlaması içine giren ons ve gram altın fiyatlarında Powell’ın açıklamalarından sonra hızlı bir yükseliş gözlemlendi.

Altın Fiyatları Hareketlendi

Faizlerin uzun bir süre yüksek seviyelerde tutulacağı ve yeni faiz artırımının gerekmesi durumunda geleceği mesajını veren Powell, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için trend altında büyüme ve iş gücü piyasasının yumuşamasının gerektiğini ifade etti.

Trendin üzerindeki büyümeye veya işgücü piyasasındaki sıkılığın azalmadığına dair ek kanıtların, para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebileceğine değindi.

Enflasyonda düşüş patikasının zorlu olacak gibi göründüğünü de söyleyen Powell’ın bu açıklamalarının ardından altın fiyatlarında hızlı şekilde yükseliş görüldü.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Gram Altın Günü Nasıl Kapatır?
Ons Altın 19 Ekim Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Gündüz 1950 dolar seviyesinde seyreden ons altın fiyatı, Powell’ın konuşması sonrasında sert yükseldi ve 1977 dolar seviyesine kadar çıktı.

Altın yatırımcıları yeni günde Powell’ın açıklamalarının piyasadaki yankılarını ve İsrail-Filistin gerilimindeki yeni gelişmeleri takip etmeye devam edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.