Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Bankacılık Krizine Dair Azalan Endişe ile Düşüyor

Küresel ekonomide bankacılık krizine dair bulaşma endişeleri azalırken, altın kayıplarını artırıyor. Detaylar haberde…
Altın Bankacılık Krizine Dair Azalan Endişe ile Düşüyor
HABER GİRİŞ

Bu yıl içerisinde yatırımcısına kazandıran altın, son günlerde bankacılık krizine dair endişenin azalması ile günlük kayıplarını artırdı. Ons altın günlük bazda yüzde 0,6 düştü ve an itibarıyla 1.960 dolardan alıcı buluyor. Gram altın da aynı oranda düşerek 1.205 lira seviyesine geriledi.

City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson yaptığı değerlendirmede, “Doğal bir geri çekilme gördük. Altın, 1.975 doların üzerine çıkmak için başarısız bir girişimin ardından geri çekiliyor” ifadelerini kullandı.

Ons altın saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Simpson, bazı yatırımcıların yeni risklere karşı altını tutuyor gibi göründüğünü sözlerine ekledi. Altındaki düşüşe paralel olarak dolar güçlendi ve bu denizaşırı alıcılar için külçeyi pahalı hale getirdi. ABD Dolar Endeksi 102 puan bölgesini test ettikten sonra, 102.6 puana yükseldi.

Simpson, altının finansal belirsizlik tarafından desteklenmesine rağmen, enflasyon ve ABD ekonomik verilerinin yüksek kalması durumunda fiyatların önümüzdeki haftalarda daha dalgalı hale gelebileceğini söyledi.

Faiz Politikası Nedeniyle Altında Zayıflık Bekleniyor

Dün ABD’de Şubat ayı mal ticaret açığı verileri açıklandı. Veriler ticaret açığının artarak devam ettiğini ortaya koydu. Macquarie’deki analistler, bir notta, Federal Rezerv’in “enflasyonu hedefe geri getirmeye öncelik vermesine atıfta bulunarak, faizlerdeki artış ile yılın ikinci yarısında altın fiyatlarında zayıflık beklediklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Faiz oranlarındaki artış, getiri sağlamayan altının elde tutulmasının fırsat maliyetini yükseltir. FED’in bir sonraki toplantısı Mayıs ayında gerçekleştirilecek. Beklentiler ağırlıklı olarak 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönünde.

MKS PAMP tarafından paylaşılan bir notta, FED’in yüksek enflasyon karşısında, daha sert bir iniş veya finansal istikrarsızlık arasında seçim yapması gerekeceğini belirterek, tüm sonuçların güvenli limanları oyunda tutacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın