Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Mal Ticaret Açığı 91,6 Milyar Dolara Yükseldi

Bugün açıklanan verilere göre ABD’de mal ticaret dengesi Şubat ayında da açık vermeye devam etti.
ABD’de Mal Ticaret Açığı 91,6 Milyar Dolara Yükseldi
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı, Şubat 2023 dönemine ait mal ticaret dengesi verilerini yayımladı. Açıklanan rakam beklentiye yakın geldi. ABD’de mal ticareti açığı, Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarak 91,6 milyar dolar oldu. Aylık artış miktarı 0,5 milyar dolara tekabül ediyor.

Söz konusu dönemde ihracat bir önceki aya kıyasla 6,7 milyar dolar azalarak 167,8 milyar dolar, ithalat 6,2 milyar dolar azalarak 259,5 milyar dolara geriledi.

Piyasanın beklentisi mal ticaret açığının 91 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesiydi. Mart 2022’de 125,9 milyar dolarla rekor düzeyde açık gerçekleşmişti.

Şubat ayında toptan eşya stokları mevsimsel değişiklikler ve işlem günü farklılıklarına göre düzeltilmiş olarak 920,3 milyar dolar tahmin edildi. Bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında artış oldu.

Aylık bazda yüzde 0,2 artan perakende stokları 747,3 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Otomotiv hariç perakende stokları yüzde 0,4 arttı.

Bugün açıklanan bir başka veri ise konut sektöründe oldu. Konut fiyat endeksi Ocak’ta aylık bazda yüzde 0,2, yıllık yüzde 5,3 oranında artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu