Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Bankacılık Krizi ile Kasım Sonrası En İyi Haftasına Hazırlanıyor

Global piyasalar bankacılık sektöründeki endişelerden etkilenirken, altın güvenli liman olarak talep görmeye devam ediyor. Detaylar haberde...
Altın Bankacılık Krizi ile Kasım Sonrası En İyi Haftasına Hazırlanıyor
Yorum

Küresel piyasalar üzerindeki hareketlilik bankacılık krizinine etkileri nedeniyle son günlerde arttı. Güvenli liman olarak bilinen altın ise bu noktada yatırımcıların kaçış noktası oluyo. Altın, küresel bir bankacılık krizinin yatırımcıları güvenli liman metale akın etmesine yol açmasıyla ve zayıf doların desteğiyle haftanın son işlem günü yükseldi.

Değerli metal son yükselişi ile Kasım ortasından bu yana en büyük haftalık kazancını yakalamaya hazırlanıyor. Ons altın haftalık bazda yüzde 5’e yakın kazançla 1920 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın ise 1178 TL seviyesinden alıcı buluyor. Bu altını art arda üçüncü haftalık kazancına hazırlıyor.

Ons altın saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD’nin önde gelen bankaları, genişleyen bir krize karşı önlem amacıyla, First Republic Bank’a 30 milyar dolarlık mevduat yatırdı. Bu, İsviçreli borç veren Credit Suisse’in likiditeyi desteklemek için İsviçre Ulusal Bankası’ndan 54 milyar dolara kadar borçlanacağını açıklamasının ardından geldi.

Tastylive küresel makro başkanı Ilya Spivak, bankacılık krizinin altını desteklediğini çünkü bu piyasa riski ve kredi stresi ile merkez bankalarının geri adım atabileceğine dair genel bir kanı oluştuğunu söyledi.

Reuters teknik analisti Wang Tao, altının 1.917 dolardaki desteği yeniden test etme eğiliminde olduğunu ve bunun altında bir kırılmanın 1.905-1.917 dolar aralığına kadar geri çekilme yaratabileceğini söyledi.

Diğer yandan merkez bankaları faiz politikalarını sürdürüyor. Dün Avrupa Merkez Bankası, beklentilerle paralel olarak 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Piyasalar şimdi gelecek haftaki FED toplantısını beklemeye başladı. Tahminler 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%