Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Artan Fon Talebi ile Yeni Rekor Seviyesine Ulaştı

Ons altın kazanç serisini sürdürüyor ve yeni günde rekorunu tazeledi. Artışta fon talebi etkili oluyor. Detaylar şöyle…
Altın Artan Fon Talebi ile Yeni Rekor Seviyesine Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Altın fiyatları kazanç serisini 7. gününe taşıdı ve rekorunu tazeledi. Ons altın yeni günde yüzde 0,5 artışla 2.266 dolara çıkarak tarihi zirvesini yineledi. Fiyat yazım itibarıyla 2.261 dolar seviyesinde bulunuyor.

Altın, ivmeyi takip eden fonlardan gelen talebin güçlü doları ve ABD faiz oranlarının uzun süre daha yüksek olabileceği ihtimalini dengelemesi ile tırmanışını sürdürüyor.

Ons altın fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Saxo Bank’tan Ole Hansen, “Perakende ve merkez bankalarından gelen temel teklife, momentumu takip eden spekülatörler de katılıyor ve zaten yüksek olan uzun pozisyonlarını 2.200 doların üzerindeki kırılmanın ardından uzatmış durumdalar” değerlendirmesinde bulundu.

Külçe altın, artan güvenli liman talebi ve merkez bankası alımlarının etkisiyle Mart ayında yüzde 9,3 artış göstererek Temmuz 2020’den bu yana en büyük aylık artışını gerçekleştirdi. Çin Merkez Bankası üst üste 16 aydır rezervlerine altın ekliyor.

Haftanın ilk işlem günü ABD’de açıklanan imalat PMI verilerinin beklenti üzerinde gelmesine rağmen altın yükselişini sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Bağımsız analist Ross Norman, altının rallisini bu kadar olağandışı kılan şeyin, ABD dolarının yükselmesi, hazine getirilerinin artması ve faiz oranlarının daha uzun süre artması ihtimali gibi geleneksel olumsuz rüzgarlara rağmen gerçekleşmesi olarak tanımladı.

Yüksek fiyatlar nedeniyle Avrupalı ​​fiziki yatırımcıların toptan metali bayilerine geri sattığını ve Hindistan’daki talebin azaldığını sözlerine ekledi.

Altındaki artış diğer değerli metalleri de olumlu yönde etkiledi. Spot gümüş yüzde 2’den fazla artışla 25,73 dolara ulaştı ve rekor kırdı. Platin yüzde 1,8 artışla 918,10 dolara, paladyum ise yüzde 3 artışla 1.026 dolara yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.