Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mart Ayında En Çok Altın Fonları Kazandırdı

Risksiz yatırım araçları olarak tercih edilen yatırım fonlarının getirileri incelendiğinde Mart'ta altın fonlarının öne çıktığı görüldü. İşte detaylar;
Mart Ayında En Çok Altın Fonları Kazandırdı
HABER GİRİŞ

Mart ayı yerel seçimlerin gölgesinde oynaklığın yüksek olduğu bir ay oldu. Borsa başta olmak üzere dolar kuru ve gram altında aşırı hareketlilik gözlendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ise Mart ayı Para Politikası Kurulu toplantısında sürpriz bir şekilde 500 baz puanlık faiz artışı yapması, doları bir miktar dizginlemeye yetti.

Seçimlerin ardından Nisan ayına piyasalar belirsizliğin kalkmasıyla başladı. Gram altında rekor gecikmeden görülürken, dolar kuru dün dalgalı bir performans kaydetti. Güne yükselişle başlayıp 32,5305 liraya kadar tırmandıktan sonra sert geriledi. 31,4949 liraya kadar inen dolar, yeniden toparlandı ve 32,20 lira seviyelerinde gezmeye başladı.

Gram altın ise 2362,95 liraya kadar tırmanarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Mart ayı boyunca güçlü bir seyir izleyen gram altın, yüzde 14’e yakın değer kazandı. Bu durum yatırım fonlarına da yansıdı. TEFAS üzerinden fon getirilerini incelediğimiz zaman, aylık bazda en fazla getirinin yüzde 14,48 ile kıymetli maden fonlarında olduğu görülüyor.

TEFAS Mart Getiri Şampiyonu
Kaynak: TEFAS

Mart ayında en fazla getiri yüzde 16,27 ile İnveo Portföy Altın Fonu’nda (GGK) olduğu görülüyor. İkinci sırada ise yüzde 16,05 ile Yapı Kredi Portföy Altın Fonu’nda (YKT) gerçekleşti.

Aylık bazda en fazla kazandıran diğer fon türü ise yüzde 5,34 ile fon sepeti şemsiye fonlarında gözlendi. Bu kategoride Aktif Portföy Tarım ve Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu (MTS) yüzde 13,96 ile ilk sırada yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Hisse senedi fonları kategorisinde ise getiri aylık bazda yüzde 0,45 ile son sırada yer aldı. En fazla getiri ise yüzde 17,32 ile Ak Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu’nda (ADP) gözlendi.

Kategori bazında kıymetli maden fonları en fazla kazancı sunarken, fon bazında en fazla getiri yüzde 79,32 ile QNB Finans Portföy Sadil Serbest Özel Fon’da (OLC) gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.