Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın ABD Tarım Dışı İstihdamına Sınırlı Tepki Verdi

Altının ons fiyatı ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandıktan sonra 5 dolara yakın bir yükseliş gösterip, geri çekildi.
Altın ABD Tarım Dışı İstihdamına Sınırlı Tepki Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin merakla beklenen tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Küresel piyasaların yakından izlediği, FED’in faiz artırımı kararında önemli bir etken olan tarım dışı istihdam Ağustos ayında 187 binle piyasanın 170 bin olan beklentisinden daha yüksek geldi. İşsiz sayısı 514 bin artışla 6,4 milyona yükselirken, işsizlik oranı yüzde 3,8 olarak kaydedildi.

Veri sonrasında altın fiyatlarında hafif bir yükseliş oldu. Ağustos ayında yüzde 1’e yakın düşüş gösteren ons altın, Eylül ayına 1940 dolar üzerinden başladı.

Kritik veri öncesinde 1948 dolar civarında seyrediyordu. İlk tepki olarak 1952,98 dolara kadar yükselip, geri çekildi.

Saat 16.26’da yüzde 0,36 artışla 1946 dolardan işlem görüyor. Ons altın Ocak ayından bu yana yüzde 7, son bir yıllık dönemde ise yüzde 14 yükseldi.

Gram altın ise gün içinde 1658 – 1677 lira arasında hareket etti.

Ons Altin Istihdam Sonrasi Dalgali
Kaynak: Paratic Piyasalar

İstihdamın beklentiyi aşması FED’in faiz artışına ara verebileceği tahminini oluştururken, altının ilk tepki olarak yükselmesinin sebebi buydu.

Ancak bunun yanında işsizlik oranının yüzde 3,5’ten yüzde 3,8’e yükseldiği görüldü. İşsizlikteki artış ise altının kazancını geri vermesini sağladı.

Bloomberg ABD Başekonomisti Anna Wong, tarım dışı istihdam verisi açıklanmadan önce yaptığı açıklamada Hollywood yazarlarının grevinin işe alımları baskıladığını, bu sebeple işgücü piyasasındaki çatlakların önümüzdeki aylarda genişleyeceğini düşündüklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%