Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alphabet Hisseleri Düşük Gelir Bildirimi Sonrası Kayıplarını Artırıyor

Google'ın çatı şirketi Alphabet hisseleri, üçüncü çeyrek kazanç açıklaması sonrası yüzde yüzde 8'den fazla düştü.
Alphabet Hisseleri Düşük Gelir Bildirimi Sonrası Kayıplarını Artırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli teknoloji şirketi Alphabet, dün piyasaların kapanışı ile beraber üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Yapılan bildirimde net karın yüzde 27 azaldığı belirtildi ve beklentiler karşılanmadı. Bu açıklama sonrası ABD’de piyasaların açılması ile beraber şirket hisselerinde kayıp yaşandı.

Alphabet hisseleri yüzde 7’den fazla düşerek 97 dolar seviyesinden işlem görüyor. Şirket pandeminin başlarındaki bir dönem hariç, 2013′ten bu yana büyüme için en zayıf kazancını bildirdi. Çevrimiçi reklam harcamalarındaki düşüş devam ederken, gelir artışı bir yıl önceki yüzde 41′den yüzde 6′ya kadar geriledi.

Alphabet hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Alphabet çeyrek boyunca, önceki yıla göre hafif bir artışla 54,48 milyar dolarlık toplam reklam geliri bildirdi. Analistler, YouTube reklam gelirinde yaklaşık yüzde 3′lük bir artış bekliyordu, yüzde 2′lik bir düşüşle 7.07 milyar dolara gerileme yaşandı.

Bernstein’daki analistler, Alphabet hissesi üzerindeki üstün performans notlarını korudular, ancak Google’ın reklam gelirleri yavaşlarken, şirketin son altı ayda giderek daha rahatsız hale geldiğini belirtti.

Raymond James analistleri ise uzun vadeli reklam geliri artışı ve Google Cloud ivmesi beklentilerini gerekçe göstererek üstün performans puanlarını korudu. Analistler, Alphabet’in çalışan alımlarını yavaşlatma planlarına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

ABD’de yaşanan yüksek enflasyon ve Federal Rezerv’in faiz artırımları, resesyon endişelerinin artmasına nedne oluyor. Bu durum şirketlerin kazanç çağrılarını olumsuz etkiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.