Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Kriz Microsoft ve Alphabet Gibi Devleri de Vurdu

Küresel durgunluk endişesi dünya devleri arasında yer alan teknoloji şirketlerinin bilançolarını da etkiledi. Microsoft ve Alphabet’in net karları azaldı.
Ekonomik Kriz Microsoft ve Alphabet Gibi Devleri de Vurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Şirketlerin bilançolarının açıklanmaya devam ettiği son günlerde, gelen rakamlar ekonomideki olumsuz gidişatın etkilerini daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Önce pandemi, ardından Rusya-Ukrayna savaşı derken dünya devi isimler bile etkilendi.

ABD’li teknoloji şirketleri Microsoft ve Alphabet’in net karlarında düşüş yaşandı. Dünya genelinde artan enflasyon ve bunu kontrol altına almak için uygulanan sıkı para politikaları küresel durgunluk endişesini yükseltirken, bu durum tüketici davranışlarında da etkisini gösteriyor.

Microsoft’un Net Karı Yüzde 14 Azaldı

Şirket Temmuz-Eylül aylarını kapsayan dönemde 50,1 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 11 artışı işaret ederken piyasa beklentilerini karşıladı. Hisse başına 2,35 dolar kazanç sağlandı.

Analistler toplamda 49,86 milyar dolar gelir ve hisse başına 2,32 dolarlık gelir bekliyordu.

Microsoft’un net karı ise yüzde 14 azalarak 17,6 milyar dolara geriledi. Şirket, birçok ürünü için talebin azaldığını bildirdi.

Windows OEM operasyonlarından elde edilen gelirin bir önceki yıla göre yüzde 15 azaldığı açıklandı.

Investing.com’da kıdemli analist olan Haris Anwar, Microsoft’un ekonomik fırtınayı diğer teknoloji oyuncularına göre daha iyi atlattığını fakat yavaşlayan bulut bilişim büyümesinin endişe kaynağı olduğunu söyledi.

Google’ın Ana Kuruluşu Alphabet’in Net Karı Yüzde 27 Azaldı

2021 yılının üçüncü çeyreğinde 18,9 milyar dolar net kar elde eden Alphabet, bu yılın aynı döneminde yüzde 27 azalışla 13,9 milyar dolar net kar sağladı.

Şirketin satışları yıllık bazda yüzde 6 artışla 69,1 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde 65,1 milyar dolar gelir elde etmişti.

Piyasanın beklentisi 71 milyar dolar gelir ve 16,9 milyar dolar net kar gelmesiydi. Hisse başına gelir 1,06 dolar oldu. YouTube’un üç aylık reklam satışları yıllık bazda yüzde 2 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu