Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Ekim Enflasyonu için Ön Tahminler Geldi

Bugün açıklanan öncü verilere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da enflasyondaki yükselişin devam edeceği öngörüldü.
Almanya’nın Ekim Enflasyonu için Ön Tahminler Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Ekim ayı enflasyon beklentilerini açıkladı. Yapılan ön tahminlere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyonun Ekim’de yıllık bazda yüzde 10,4 olması öngörüldü. Eylül’de öncü verileri doğrulayarak yüzde 10,0 seviyesinde gelmişti.

Artan enerji fiyatları tüketicilerin üzerindeki yükü her geçen gün daha da ağırlaştırırken, enflasyondaki artışın da devam edeceği öngörüldü. Bir önceki aya göre ise yüzde 0,9 oranında artması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle enerji fiyatlarının gözle görülür bir biçimde arttığı, bunun da enflasyon üzerinde önemli etki yarattığı söylendi. Ekim ayı enflasyonunda nihai sonuçlar ise 11 Kasım’da açıklanacak.

Enerji Fiyatları Yıllık Bazda Yüzde 43 Arttı

Savaşın etkileri sürerken, enerji enflasyonu Ekim’de, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 43 oranında artış gösterdi.

Gıda grubunda artış oranı yüzde 20,3 olurken, bunun coronavirüs salgını sonrasında hala devam eden tedarik sıkıntılarının da bir sonucu olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Doğal gaz dağıtımları ve bölgesel ısıtma için katma değer vergisinin yüzde 19’dan yüzde 17’ye düşürülmesinin Ekim ayında enflasyon üzerinde fiyat düşürücü bir etkisi olmasının muhtemel olduğu söylendi.

Almanya’da 71 yılın zirvesine çıkan enflasyona tepkiler büyüyor. Geçtiğimiz günlerde binlerce kişi yüksek enflasyon ve enerji fiyatlarını protesto etmek için sokağa döküldü.

Alman halkı yoksullar için enerji fiyatı sübvansiyonu, nükleer enerjiye tepki ve enflasyonun düşürülmesi gibi birçok sorunu protesto etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.