Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Sanayi Üretimi Eylül’de Beklenti Üstü Daraldı

Almanya’da sanayi üretimi gelen siparişlerdeki düşüş etkisiyle Eylül’de beklenti üstü düşüş kaydetti. Ayrıntılar geliyor…
Almanya’da Sanayi Üretimi Eylül’de Beklenti Üstü Daraldı
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi verileri açıklandı. Federal İstatistik Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre Eylül’de üretim yüzde oranında düştü. Bu yüzde 0,1’lik düşüş beklentisini aşan bir rakamı temsil ediyor.

Veriler, Almanya’da sanayi üretiminin Eylül ayında beklenenden fazla düştüğünü, gelen siparişlerdeki son düşüşün üretime zarar verdiğini gösterdi.İstatistik ofisi, çeyrekten çeyreğe daha az değişken bir karşılaştırmayla, 2023’ün üçüncü çeyreğindeki üretimin ikinci çeyreğe göre yüzde 2,1 daha düşük olduğunu bildirdi.

Geçici sonuçların revize edilmesinin ardından üretim, Ağustos ayında temmuz ayına göre yüzde 0,1 oranında düşerek geçici rakamın yüzde 0,2’sinden az oldu.

Veri Durgunluğa İşaret Ediyor

VP Bank baş ekonomisti Thomas Gitzel, Alman ekonomisinin ve endüstriyel üretimin durumunu özetleyen çok az rakam bulunduğunu söyledi. Gitzel, “Sanayi ağırlıklı Alman ekonomisi, makul ekonomik büyüme oranlarına ulaşmak için üretime bağımlıdır.” ifadelerini kullandı ve bu yıl sanayi üretiminin zayıf olduğuna dikkat çekti.

ING’nin küresel makro sorumlusu Carsten Brzeski, endüstriyel üretime ilişkin bir başka hayal kırıklığı yaratan verinin yalnızca üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinin aşağı doğru revize edilebileceğini değil, aynı zamanda ülkenin yılı teknik bir durgunlukla bitirmesinin muhtemel olduğunu da gösterdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Brzeski, henüz dördüncü çeyreğe ilişkin kesin bir veri olmasa da, son gelişmeler Alman ekonomisinin yılı resesyonda bitirmesi riskini açıkça artırdığı uyarısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.