Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Rus Casusluk Davasında Önemli Gelişme!

Alman mahkemesi, Rusya için casusluk yaptığından şüphelenilen yedek subayın yargılamasına başladı. Detaylar haberde;
Almanya’da Rus Casusluk Davasında Önemli Gelişme!
HABER GİRİŞ

Almanya’da geçtiğimiz aylarda Rusya için ajanlık yaptığı suçlamasıyla yedek subay Ralph G. hakkında Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde bir dava açıldığı duyurulmuştu. Davaya dair bugün önemli bir gelişme yaşandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle derinden gerilmiş ilişkileri daha da kötüleştirebilecek davada, yedek subayın Rusya için casusluk suçlamasıyla yargılamasına bugün başlandığı bildirildi.

Rusya için Ajanlık Davasında Suçlamalar Sıralandı

Savcılar, Alman gizlilik yasaları nedeniyle soyadı tam olarak açıklanamayan Ralph G.’nin Rus ajanlarına, Ekim 2014 tarihinden bir manga komutan yardımcısı olduğu Mart 2020’ye kadar Alman ordusu hakkında çok sayıda belge ve bilgi sağladığını söyledi.

Federal Savcı Gerd Kaiser, Perşembe günü adliyede yaptığı açıklamada “Sanığın Rus askeri istihbarat servisi GRU ile özellikle Berlin’deki Rusya Büyükelçiliği’nde olmak üzere birkaç kişi aracılığıyla temas halinde olduğuna inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ralph G. ya da avukatı ise şu an için dava hakkında herhangi bir yorum ve açıklamada bulunmadı.

GCM Yatırım Banner

Rusya ile NATO askeri ittifakı arasındaki gerginlikler, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’ya sert yaptırımlar getirilmesiyle Soğuk Savaş’tan bu yana görülmemiş seviyelere yükselmişti.

Savcılık: Kuzey Akım 2 Boru Hattı Projesine Dair Bilgi Aktarımı da Var

Almanya Federal Savcılığı ayrıca Ralph G.’yi, Rus gaz devi Gazprom’un sahibi olduğu ve Almanya’nın Şubat ayında durdurduğu boru hattı olan Kuzey Akım 2 Boru Hattı Projesi hakkında Rus ajanlarına bilgi vermekle suçladı.

Ayrıca Rus ajanlarına Almanya’nın yedek gücü ve sivil savunması bağlamında sivil-asker iş birliğine dair bilgi verdiğini söyledi. Savcılık, Rusya gizli servisinin onun aracılığıyla askeri üst düzey subayların ve önde gelen şirket yöneticilerinin kişisel ve iletişim bilgilerini de aldığını ifade etti.

Savcı, zanlının Rus işbirlikçilerinin NATO askeri ittifakındaki ortaklarıyla birlikte ABD savunma politikalarını anlamalarına yardımcı olmakla da suçlandığını söyledi.

Kaiser “Bu sayısız casusluk faaliyetine dair kendisine ödeme yapıldığına dair henüz bir kanıt bulamadık. Ancak resmi Rus etkinliklerine defalarca davet alması dikkat çekiciydi” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın