Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Konut Fiyatlarında 2000 Sonrası En Sert Düşüş Görüldü

Yüksek enflasyon ve faiz ortamında bulunan Almanya’da konut fiyatlarındaki düşüş sürüyor. Ayrıntılar geliyor…
Almanya’da Konut Fiyatlarında 2000 Sonrası En Sert Düşüş Görüldü
HABER GİRİŞ

Almanya’da konut fiyatları, yüksek faiz oranları ve artan malzeme maliyetlerinin Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki emlak piyasasına olumsuz etkisi nedeniyle ikinci çeyrekte kayıtların başlamasından bu yana en büyük düşüşünü gösterdi.

Federal istatistik ofisi, konut fiyatlarının yıllık bazda yüzde 9,9 oranında düştüğünü ve bunun veri toplamaya başladığı 2000 yılından bu yana en sert düşüş olduğunu belirtti.

Fiyatlar çeyreklik bazda yüzde 1,5 düştü ve bu durum büyük şehirlerde daha sert hissedildi. Berlin, Hamburg ve Münih gibi şehirlerde daire fiyatları yüzde 9,8, tek ve iki aileli ev fiyatları ise yüzde 12,6 düştü.

Almanya konut fiyatları
Kaynak: Destatis

On yıldır düşük faiz oranları, Avrupa’nın en büyük gayrimenkul yatırım piyasasında emlak patlamasını körükledi. Oranlardaki keskin artış ve artan inşaat maliyetleri, anlaşmaların donması ve fiyatların düşmesi nedeniyle bir dizi geliştiriciyi iflasa sürükledi.

Almanya’da apartman inşaat izinleri Temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 31,5 oranında azalırken, inşaat fiyatları ise yıllık yüzde 9 arttı. Almanya yılda 400.000 daire inşa etmeyi hedefliyor ancak bu hedefe ulaşmakta zorlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Alman konut sektörü derneği GdW, inşaat şirketlerine hükümet desteği çağrısında bulunarak durum üzerine alarm verdi. Ülke çapında yaklaşık 3 bin konut şirketini temsil eden GdW, yaptığı açıklamada, “Almanya’daki inşaat krizi her geçen gün daha da kötüleşiyor ve giderek toplumun orta kesimlerine ulaşıyor.” ifadelerini kullandı.

GdW, şirketleri desteklemek için uygun fiyatlı kiralamalar ve devlet finansmanlı krediler için katma değer vergisinin (KDV) mevcut yüzde 19 seviyesinden yüzde 7’ye düşürülmesi ve yüzde 1 faiz oranı uygulanması çağrısında bulundu. Hükümetin durumu görüşmek üzere Pazartesi günü sektörle bir zirve yapması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.