Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da İhracat Haziran’da Beklentileri Aştı

Almanya’nın dış ticaret rakamları açıklandı. Haziran’da ihracatta beklentilerin üzerinde artış yaşandı. Detaylar haberde;
Almanya’da İhracat Haziran’da Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Haziran 2022 dönemine ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı.

Haziran 2022 dönemi ticaret verilerine göre; ihracatta yıllık bazda yüzde 18,4, aylık bazda yüzde 4,5 artış yaşandı. Böylece Haziran ayı ihracat rakamı 134,3 milyar euro oldu.

Almanya’nın ihracatında Haziran ayında beklentilerin üzerinde artış görüldü. Piyasa tahminlerinde yüzde 1,3’lük artış kaydedilmişti.

İthalatta ise yıllık bazda yüzde 27,9, aylık bazda yüzde 0,2 artış yaşandı. Bu artışla birlikte Haziran’da ithalat rakamı 127,9 milyar euro oldu.

İthalattaki aylık yükseliş oranı analistlerin yüzde 1,5’lik artış tahmininin altında kaldı.

GCM Yatırım Banner

1991 sonrası ilk kez Mayıs’ta açık veren Alman ekonomisinde, Haziran ayında ticaret fazlası 6,4 milyar euro oldu. Piyasa tahmininde fazlanın 0,4 milyar euro olacağı açıklanmıştı.

AB Ülkelerine 72,9 Milyar Avroluk Mal İhraç Edildi

Destatis verilerine göre Haziran 2022 döneminde Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelere toplam 72,9 milyar avro değerinde mal ihraç edildi. AB ülkelerinden ise 62,8 milyar avro değerinde mal ithal edildi.

Mayıs 2022 dönemiyle karşılaştırma yapıldığında, AB ülkelerine ihracat yüzde 3,9, bu ülkelerden yapılan ithalat ise yüzde 0,3 arttı.

Euro bölgesi ülkelerine yüzde 3,9’luk artışla, 50,7 milyar avro değerinde mal ihraç edildi. Euro bölgesi ülkelerinden yüzde 0,4’lük artışla, 43,1 milyar avro değerinde mal ithal edildi.

Euro bölgesine dahil olmayan AB ülkelerine yüzde 4,0 artışla, 22,2 milyar avro değerinde mal ihraç edildi ve buradan yüzde 0,1 artışla, 19,7 milyar avro değerinde mal ithal edildi.

İhracatta ABD Birinci Sırada

Haziran ayı verisinde, üçüncü ülke olarak geçen AB dışındaki ülkelere 61,4 milyar avroluk mal ihraç edildi.

Üçüncü ülkelerden 65,1 milyar avroluk mal ithal edildi. Mayıs ayı ile karşılaştırma yapıldığında, üçüncü ülkeler ile ihracat yüzde 5,3, ithalat ise yüzde 0,1 arttı.

İhracatın yapıldığı ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) birinci sırada yer aldı.

Mayıs ayı ile kıyaslandığında ABD’ye yüzde 6,2 daha fazla mal ihraç edildi. Böylece ABD’ye yapılan ihracat 14,2 milyar avroya çıktı.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne (PRC) ihracat yüzde 2,4 artarak 8,9 milyar avroya, İngiltere’ye ihracat ise yüzde 4,2 artarak 6,0 milyar avroya yükseldi.

Haziran‘da ithalatın çoğu PRC‘den geldi. Mayıs ayına göre yüzde 3,9 daha az olan ithalat verisi, 17,0 milyar avroya çıktı.

ABD’den yapılan ithalat ise yüzde 14,7 artarak 8,5 milyar avro oldu. İngiltere’den yapılan ithalatta yüzde 6,6 düşüşle 3,2 milyar avroya gerileme kaydedildi.

Rusya ile Ticarette Artış Devam Etti

Almanya’nın Rusya’ya yaptığı ihracat oranında Mayıs ayında artış yaşanmıştı.

Haziran ayında Rusya’ya yapılan ihracat, geçen ayın verisi ile karşılaştırıldığında yüzde 14,5 artarak 1,2 milyar avroya yükseldi. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,3 düştü.

Rusya’dan yapılan ithalatta geçen aya göre yüzde 4,8 artarak 3,5 milyar avroya çıktı.

Almanya’nın ticaret dengesi, Mayıs verisinde yüzde 0,5 daralmıştı. Böylece Mayıs 2022 döneminde Aralık 1992’den bu yana en düşük seviye kayda geçmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.