Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Gaz Kesintisi Enflasyon Beklentisini Artırdı

Destatis, Temmuz ayı enflasyon beklentisini paylaştı. Rusya’nın doğal gaz akışını kesmesi Almanya'da enflasyon beklentisini yukarı seviyelere çıkardı.
Almanya’da Gaz Kesintisi Enflasyon Beklentisini Artırdı
HABER GİRİŞ

Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Almanya’nın Temmuz 2022 dönemine ait tüketici fiyat endeksi (TÜFE) tahminini açıkladı.

Almanya’da yıllık enflasyon beklentisi Temmuz’da yüzde 7,5’e çıktı. Aylık bazdaki artış yüzde 0,9 olarak açıklandı.

Haziran ayında TÜFE yüzde 7,6 olarak kayda geçmişti. Piyasalarda Temmuz verisi yüzde 7,4 olarak bekleniyordu.

Destatis verilerine göre AB uyumlu tüketici fiyat endeksi Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artış gösterdi. Önceki aya göre yüzde 0,8 artış yaşandı.

Haziran ayında enflasyon yüzde 8,2 olmuştu. Piyasa tahminlerinde Temmuz ayında enflasyonun yüzde 8,1’e gerilemesi bekleniyordu.

GCM Yatırım Banner
Almanya Temmuz Enflasyon Beklentisi
Kaynak: Destatis

Rus Gazı Arzı Belirgin Fiyat Artışları Yarattı

Rusya’nın doğal gaz akışını azaltmasının ardından Almanya’da enflasyon artışı beklentileri aştı.
Destatis raporunda, Ukrayna’daki savaş ve Rus gazı arzındaki kesintilerin belirgin fiyat artışları yarattığı aktarıldı.

Covid-19 pandemisinin neden olduğu tedarik zincirlerindeki kırılmaların enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkardığı bildirildi.

Bu gelişmelerin özellikle enerji fiyatlarındaki artışta önemli bir etkisi olduğu, geçen yıla kıyasla enerjide yüzde 35,7 oranında fiyat artışlarının yaşandığı söylendi. Rapora göre gıda fiyatları da ortalamanın üzerinde artarak yüzde 14,8’e yükseldi.

Mayıs’ta görülen 7,9’luk rekor artıştan sonra Temmuz verisinde üst üste ikinci ayda da düşüş gerçekleşti. Almanya’da Mayıs ayı enflasyonu 1974’ten bu yana en yüksek seviyede kayda geçmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.