Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Ulaşım Sektörünü Greve Sürükledi

Yüksek enflasyon, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde ulaşım sektörünü de etkiledi. Ülkedeki grev, hayatı durma noktasına getirdi. İşte detaylar;
Almanya’da Enflasyon Ulaşım Sektörünü Greve Sürükledi
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki yüksek enflasyon krizi ulaşım sektörünü de sarstı. Ülkede bugün sektör sendikaları, işçiler ve işletmeler tarafından büyük bir grev başlatıldı. Bu, Almanya’da son 30 yıldır yapılan en büyük grev oldu.

Almanya Pazartesi günü grev ile bir ulaşım kaosuna uyandı. Enflasyonun etkiledi ulaşım sektöründeki düşük ücretlerin binlerce işçiyi etkilediğine işaret edilirken maaşların yükseltilmesinin hayatta kalma meselesi olduğu kaydedildi.

Ülkenin en büyük iki sendikası tarafından yapılan grev çağrısı, Almanya’da sabah işe giden milyonlarca kişiyi etkiledi. Grev sebebiyle ülkede ulaşım durma noktasına geldi.

Almanya’da Uçuşlar Askıya Alındı

Enflasyonla yükselen enerji ve gıda fiyatlarının yaşam standartlarını düşürdüğü bildirildi. Grev ile ülkenin en büyük havalimanlarından ikisi olan Münih ve Frankfurt uçuşları askıya alındı.

Uçuşlara ek olarak uzun mesafeli demiryolu hizmetleri de Alman demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn tarafından iptal edildi.

GCM Yatırım Banner

Alman sendikası Verdi’nin, toplu taşıma ve havaalanları dahil kamu sektöründeki yaklaşık 2,5 milyon çalışan adına pazarlık yaptığı bildirildi. Demiryolu ve taşımacılık sendikası EVG ise demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn ve otobüs şirketlerindeki yaklaşık 230 bin çalışan için pazarlık yapıyor.

Almanya’da harmonize tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 9,3, aylık bazda ise yüzde 1 olarak gerçekleşti. Reuters haberinde, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) enflasyonu yüksek faiz ile baskılamasının sonuç vermediğine işaret etti.

Sendikaların Ücret Pazarlığında İşverenler Geçerli Bir Teklif Yapmadı

EVG başkanı Martin Burkert, işverenler ile yapılan pazarlıkta henüz geçerli bir teklif gelmediğini ifade etti. Burkert, geçerli bir teklif gelene kadar yaklaşan Paskalya tatili dönemi dahil daha fazla uyarı grevinin olabileceği konusunda uyardı.

Almanya’nın demir yolları şirketi Deutsche Bahn ise konuya ilişkin yorumda bulunarak, grevin tamamen aşırı, temelsiz ve gereksiz olduğunu ileri sürdü. Şirket, nakliye işçileri için daha yüksek ücretlerin verilmesinin vergilerle sonuçlanacağı konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın