Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Ekonomiye Duyarlılık Karamsarlığını Sürdürüyor

Almanya’da ZEW ekonomik duyarlılık endeksi, Haziran’da hafif toparlanma gösterse de Ukrayna savaşı öncesi seviyelerden hala çok uzak.
Almanya’da Ekonomiye Duyarlılık Karamsarlığını Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Veri trafiğinin yoğun olduğu Almanya’da yatırımlar için en önemli parametrelerden biri olan ZEW ekonomik hissiyatı endeksi açıklandı. Yaklaşık 350 uzmanın değerlendirmeleri ve tahminleri alınarak hazırlanan endeks, Haziran’da -28 oldu.

Bu değer Mayıs’ta -34,3, Nisan’da -41,0, Mart’ta -39,3, Şubat’ta 54,3 ve Ocak’ta 51,7 seviyesinde gerçekleşti. Haziran’daki değer eksi 27,5 olan piyasa beklentisine yakın geldi.

Ekonomiye duyarlılık endeksi pandeminin başladığı 2020 Mart ayında pozitif bölgeden birden negatife dönmüş ve -49,5 değerine gerilemişti. Devam eden aylarda toparlanarak 2021 Mayıs’ta 84,4’e kadar çıktı.

Bu seviyeden sonra kademeli bir düşüş gösteren endeks, Şubat ayında Ukrayna’da başlayan savaşın yarattığı etkilerle keskin bir düşüş göstererek Mart itibarıyla negatif bölgede hareket ediyor.

Haziran’da nispeten ılımlı toparlanma olsa da savaş öncesi iyimserliğin henüz yakalanmadığı görüldü. Söz konusu tabloda enflasyonun yüzde 7,9 ile son 48 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle yaşanan enerji sorununun doğrudan etkisi oldu.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar olumsuz görüşlere sahip olmaya devam ederken, enflasyon oranı, kısa ve uzun vadeli faiz oranları, borsa, döviz kurları ve petrol fiyatına ilişkin orta vadeli beklentiler gibi temel göstergelerde karamsarlığın sürdüğü dikkat çekti.

Almanya’da bugün açıklanan bir başka ekonomik veri toptan satış fiyatları oldu. Toptan satış fiyat endeksi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 22,9, aylık yüzde 1 oranında artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.