Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Yüzde 22’lik Asgari Ücret Artışı Meclisten Geçti

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da asgari ücrete zam yapıldı. Ücret artışı Temmuz ve Ekim’de kademeli şekilde yapılacak.
Almanya’da Yüzde 22’lik Asgari Ücret Artışı Meclisten Geçti
HABER GİRİŞ

Almanya Federal Meclisi, saatlik asgari ücrete zam teklifini içeren yasa tasarısını kabul etti. Cuma günü meclisten geçen yasa kapsamında, Ekim 2022’den itibaren milyonlarca çalışan, maaşını zamlı tarifeden alacak.

Buna göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde asgari ücret saatte yüzde 22’lik artışla, 9,82 Euro’dan 12 Euro’ya yükseltildi.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 1 Temmuz’da 10,45 Euro, 1 Ekim’de 12 Euro’ya çıkacağını, ülkede 6 milyon insana etki edeceğini ve eleştirilerin aksine işten çıkarmalara neden olmayacağını söyledi. Artan asgari ücretin satın alma gücünü artıracağını, ekonominin uzun vadede daha verimli olmasını sağlayacağını belirtti.

Yapılan yazılı açıklamada, “Kanunla yapılan artış bir defaya mahsustur. Bundan sonra, gelecekteki artışlara sendika ve çalışanlardan oluşan Asgari Ücret Komisyonu karar verecek.” bilgisine yer verildi.

520 Euro’nun üzerindeki kazanca sahip olan işlerde gözle görülür bir iyileşme olacağı, gelecekte daha düşük geçiş aralığındaki çalışanlar için sosyal güvenlik primlerinin daha yavaş artacağı, işverenlerin ise eskisinden daha yüksek bir pay ödemek zorunda kalacağı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Bu işlerde üst sınırın 1300 Euro’dan 1600’e çıkarılacağı, bu durumun mini iş sınırının üzerindeki bir iş için teşviki daha çekici hale getireceği söylendi.

Almanya’da zorunlu asgari ücret uygulaması 1 Ocak 2015’te uygulamaya konmuştu. Açıklamada, “İşgücü piyasası veya fiyat düzeyi için herhangi bir olumsuz sonucu olmadığı açıktır. Aksine daha yüksek bir asgari ücret, satın alma gücünü güçlendirdiği ve ekonomik iyileşmeyi istikrara kavuşturduğu için ekonomik açıdan mantıklıdır.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.