Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Merkez Bankası Başkanı Nagel: Yüksek Enflasyon Sürecek

Almanya Merkez Bankası Başkan ve Avrupa Merkez Bankası yöneticilerinden Joachim Nagel, son açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi.
Almanya Merkez Bankası Başkanı Nagel: Yüksek Enflasyon Sürecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, bugün ülkede açıklanan enflasyon verilerinin ardından açıklamalarda bulundu. Avrupa Merkez Bankası’nın da şahin üyelerinden biri olan Nagel, tüketici fiyatlarındaki yüksekliğin ilerleyen dönemde de devam edeceğini söyledi.

Nagel, “Önümüzdeki birkaç ay boyunca enflasyon çok yüksek seviyelerde kalacak gibi görünüyor, belki ikinci yarıda enflasyonun bir dereceye kadar düşmesini bekliyoruz” diye konuştu. Almanya’da yıl için beklediği ortalama enflasyon oranının yüzde 6 ila 7 civarında olduğunu sözlerine ekledi.

‘Fiyatlar ECB Hedefinin Üzerinde’

Yetkili ayrıca son dönemde enerji fiyatlarında görülen düşüşün kısa vadede enflasyonun aşağı gelmesine yardım edebileceğini ancak orta vadedeki bunun bir etkisinin olmayacağını söyledi. Fiyat büyümesinin ECB’nin yüzde 2 hedefinin üzerinde kalkması riski olduğuna dikkat çekti.

Piyasalar, bu hafta açıklanan verilerin Fransa ve İspanya’dan beklenenden yüksek enflasyon rakamları göstermesinin ardından Euro Bölgesi’nde faizlerin tahminlerin daha da artacağına dair beklentileri fiyatlıyor.

Bunun bir sonucu olarak Avrupa tahvil getirileri yükseldi. Bölgede ana gösterge olarak görülen 10 yıllık Alman tahvilinin getirisi Çarşamba günü 2011′den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Almanya’da Enflasyon Beklentinin Üzerinde

Nagel’in açıklamaları, Almanya’da tüm enflasyon göstergelerinin beklentileri aşmasının ardından geldi. Ön tahmine göre ülkede yıllık enflasyon Şubat’ta yüzde 8,7 olarak gerçekleşti. Nagel ayrıca yolculuğun bitmediğini ve merkez bankasının bilançoyu küçültmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası bu ay Haziran ayına kadar ayda 15 milyar avroluk tahvil satışına başlıyor. Bilançonun küçültülmesi de blokta enflasyonun düşürülmesi gerektiği belirtiliyor.

Yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamada, Euro Bölgesi’ndeki en yüksek faiz oranı artışlarına yönelik beklentilerini artırdığını söyledi. Banka 25 baz puanlık bir artış yerine, Mayıs ayında 50 baz puanlık bir artış daha bekliyor.

Euro Bölgesi’nin istatistik ofisi Eurostat, Perşembe günü yeni enflasyon rakamlarını açıklayacak. Ön okumalara göre enflasyon beklentisi yıllık bazda yüzde 8,2 oranında açıklanacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.