Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya İmalat PMI Şubat’ta da Daralma Bölgesinde Kaldı

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde imalat sektörünün performansına ilişkin rapor yayımlandı. Nihai PMI verisinin detayları aşağıda;
Almanya İmalat PMI Şubat’ta da Daralma Bölgesinde Kaldı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda beklenen verilerden nihai Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) yayımladı. Nihai rapora göre Almanya İmalat PMI Şubat’ta ön tahminden daha kötü geldi. Ön tahminler Almanya İmalat PMI Ocak ayındaki 47,3’ten Şubat’ta beklenmedik bir şekilde 46,5’e düştüğünü göstermişti.

Bugünkü rapora göre PMI 46,3 seviyesinde gerçekleşti. Böylece Almanya’da imalat sektörü 8 aydır eşik değerin altında daralma bölgesinde kaldı.

Girdi tedarik sürelerindeki rekor kısalmanın ortasında çıktı sınırlı artarken yeni siparişlerdeki düşüş hafifledi. Girdi maliyetleri neredeyse iki buçuk yıldır ilk kez düştü.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktör Yardımcısı Phil Smith şunları söyledi:

“En son PMI verileri, tedarik zinciri darboğazlarının önemli ölçüde azalmasıyla birlikte, Şubat ayında Alman imalat sektörü genelinde üretim seviyelerinde, dokuz ayın ilki olan memnuniyet verici bir artış gösterdi. Bununla birlikte, büyük ölçüde yeni siparişlerdeki sürekli düşüş nedeniyle sağlam bir şekilde manşet PMI 50’nin altındaki daralma bölgesinde kaldı.”

Şimdi Kayıt Olun

Yine de üreticilerin gelecekteki üretime yönelik beklentileri daha da iyileşerek 12 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın