Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Merkez Bankası Başkanı: Bu Yıl için Durum İyi Değil

Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, Almanya'nın Avrupa'nın hasta adamı olmadığını, ancak bu yıl iyi görünmediğini söyledi. Detaylar haberde;
Almanya Merkez Bankası Başkanı: Bu Yıl için Durum İyi Değil
HABER GİRİŞ

Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, yaptığı açıklamada büyümenin bu yıl için iyi olmadığını kabul etmekle birlikte, Almanya’nın Avrupa’nın hasta adamı olmadığını söyledi.

Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen IMF Dünya Bankası yıllık toplantısında konuşan Nagel, Almanya’nın mevcut ekonomik durumunun en son “hasta adam” olarak tanımlandığı dönemle karşılaştırılmaması gerektiğini belirtti.

“Bu tamamen farklı, farklı bir durum.” diyen Nagel, bazı yapısal değişikliklerin gerekli olduğunu kabul ederken “Bir şeyler yapmamız gerektiğine dair bir anlayış olduğuna inanıyorum ama biz Avrupa’nın hasta adamı değiliz” ifadesini kullandı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin 2023 yılında küçülecek tek büyük Avrupa ekonomisi olacağının tahmin edilmesinin ardından Almanya’nın bir kez daha hasta adam olarak tanımlanıp tanımlanmayacağı bir süredir tartışılmakta.

Nagel: Gelecek Yıl Büyüme Geri Dönecek

Ekonomik büyümenin bu yıl iyi olmadığını söyleyen Nagel, gelecek yıl büyümenin geri döneceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, ülke ekonomisinin 2023 için öngördüğü yüzde 0,3’lük düşüşten sonra önümüzdeki yıl yüzde 1,2 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ise biraz daha kötümser bir görüşe sahip. Kuruluş, 10 Ekim’de açıklanan verilere göre Almanya’nın büyümesinde devam eden zayıflığın yaşanacağını ve ekonomisinin 2024 yılında yüzde 0,9 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

IMF’nin Almanya için büyüme tahmini, Euro bölgesinin geneli için tahmin edilen yüzde 1,2 ortalamanın gerisinde kalıyor.

“Enflasyon Canavarını Bir Derece Evcilleştirdik”

Federal İstatistik Ofisi verileri , Almanya’da fiyat artışlarının Eylül ayında beklenenden fazla yavaşladığını ve diğer AB ülkeleriyle karşılaştırma için uyumlu hale getirilen enflasyonun önceki yıla göre yüzde 4,3 arttığını gösterdi. Bu, Rusya’nın Ukrayna’yı tam kapsamlı işgalinden bu yana görülen en yavaş artış oldu.

Konuya dair değerlendirme yağan Nagel, enflasyon hikayesinin doğru yönde gittiğini söylerken, “Canavar hala orada ama bir dereceye kadar canavarı evcilleştirdik.” ifadesini kullandı.

Bundesbank’ın Haziran ayında yaptığı basın açıklamasına göre enflasyon oranı, Euro bölgesinin yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor ve muhtemelen birkaç yıl daha bu şekilde kalması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.