Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Başbakanı Ukrayna’yı AB Üyesi Olarak Görüyor

Olaf Scholz, Ukrayna’nın yeniden inşasına yatırım yapanların gelecekteki bir AB üyesine yatırım yapmış olacağını söyleyerek dikkat çekti. İşte detaylar;
Almanya Başbakanı Ukrayna’yı AB Üyesi Olarak Görüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Başbakanı Olaf Scholz bugün Ukrayna’nın yeniden inşasını görüşmek üzere beşincisi düzenlenen Almanya-Ukrayna Ekonomi Forumu’na katıldı. Scholz, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken Ukrayna’yı geleceğin AB üyesi olarak gördüğünü bildirdi.

Ukrayna’nın savaşta ve yeniden inşasında desteklediklerini vurgulayarak, ülkenin Almanya’ya güvenebileceğini vurguladı. Ukrayna’nın sürdürülebilir, dönüştürücü ve kapsayıcı şekilde yeniden inşasının nasıl sağlanacağı konusuna odaklanıldığı kaydedildi.

2 Bin Alman Şirketi Ukrayna’da

Almanya ve Ukrayna’nın bugünkü ekonomisine de değinen Scholz, yarın yapılacak olan uluslararası yeniden yapılanma konferansında uzun vadeli destek sağlamanın yollarının tartışılacağına da dikkat çekti.

Ukrayna’nın yeniden inşasına yatırım yapanların gelecekteki bir Avrupa Birliği (AB) üyesine yatırım yapmış olacağına işaret etti. 2 bin Alman şirketinin, Ukrayna’da faaliyet gösterdiğini paylaştı.

Scholz resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Zaten orada aktif ve özellikle motive olmuş uzmanları takdir ediyor, AB’ye giden yol hala reformlar gerektirse bile muazzam bir potansiyel.” diyerek Ukrayna’nın AB üyeliğini destekledi.

GCM Yatırım Banner

Scholz: AB’nin Kendini Yenilemesi Gerekiyor

Haziran ayında Ukrayna’nın AB üyeliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Scholz, üyeliğe giden yolun kolay olmadığını ve ortaya somut nedenlerin sunulması gerektiğini söylemişti.

AB’nin kendisini yenilemesi gerektiğini vurgulamıştı. AB’nin genişlemesine hazır olunması ve mevcut yapıların modernize edilmesi gerektiğine dikkat çekmişti. Söz konusu durumun olmaması halindeyse AB adaylığının önemsiz gibi görüneceğini belirtmişti.

Scholz, “Batı Balkanlardaki ülkelere ciddi olduğumuzu göstermeliyiz.” diyerek Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın AB üyeliğine ilişkin somut müzakerelere başlamak için tüm şartları yerine getirdiğini bildirmişti. Müzakerelerin artık başlaması gerektiğini söyleyerek çağrıda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın