Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Başbakanı Ukrayna’nın AB Adaylığına Dair Konuştu

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne üye olmak için hazır olması gerektiğini söyledi.
Almanya Başbakanı Ukrayna’nın AB Adaylığına Dair Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’nın, Avrupa Birliği üyeliğine dair açıklamalarda bulundu. Scholz katıldığı röportajda, savaşın başından bu yana Ukrayna’nın üyeliğini desteklediklerini ve birliği de bu ruha uygun şekilde hareket etmeye çağırdı.

AB’ye giden yolun kolay olmadığını, aday ülkelerin pek çok şartı yerine getirmesi gerektiğini belirten Almanya Başbakanı, ortaya somut nedenlerin konulması gerektiğini ifade etti.

Bunun olmaması halinde AB adaylığının önemsiz gibi görüneceğini belirten Scholz, “Batı Balkanlardaki ülkelere ciddi olduğumuzu göstermeliyiz. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, AB üyeliğine ilişkin somut müzakerelere başlamak için tüm şartları yerine getiriyor. Müzakereler artık başlamalı” diye konuştu.

Scholz, Avrupa Birliği’nin kendisini yenilemesi gerektiğini belirtirken, genişlemeye hazır olunması ve mevcut yapıların modernize edilmesi gerektiğini kaydetti. Yakın zamanda düzenlenecek olan AB Liderler Zirvesi’nde pek çok konunun ele alınacağını söyledi.

Gıda Krizi Açıklaması

Olaf Scholz’un gündeminde son dönemde dünya genelinde endişenin artmasına neden olan gıda krizi konusu da vardı. Scholz, Rusya ile Ukrayna’daki bir savaşın sonucu olarak gıda krizi ile karşı karşıya kalındığını ve bunun tüm dünya için sonuçları olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gıda güvenliğinin sağlanması için küresel bazda girişim başlatıldığını aktaran Scolz, Ukrayna’danı tahıl ambarlarının dolu ve ihraç edilmeyi beklediğini ifade etti.

Ukrayna’nın saldırılara karşı Karadeniz’deki limanları mayınlamak zorunda kaldığını söyleyen Almanya Başbakanı, Birleşmiş Milletler’in koridor açma çalışmalarını desteklediklerini ve Rusya’nın bu koridoru işgal etmeyeceğine dair güvence vermedi gerketiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.