Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Başbakanı Scholz Çin’e Aşırı Bağımlılıktan Rahatsız

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesindeki şirketlerin Çin’e olan bağımlılık oranına şaşırdığını söyledi. Detaylar geliyor...
Almanya Başbakanı Scholz Çin’e Aşırı Bağımlılıktan Rahatsız
Yorum

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Çin pazarına aşırı derecede bağımlı olmanın risklerini göz ardı eden Alman şirketlerinin sayısının dikkat çekici olduğunu söyledi. Bu noktada çeşitliliğin sağlanması vurgusunda bulundu.

Scholz açıklamasında, “Çin pazarının öneminin açıklamaya ihtiyacı yok, ancak amaç herhangi bir pazara bağımlı olmak değil.” ifadelerini kullandı. Bu nedenle, bazı şirketlerin kendilerini bireysel pazarlara ne kadar bağımlı hale getirdiklerine ve riskleri tamamen görmezden gelmelerine şaşırdığını söyledi.

Scholz bu tür bağımlılıkların, Almanya’nın lityum ve kobalt gibi hammaddelerde daha aktif olması gerektiğini gösterdiğini belirtti ve “Madencilikte bile artık rahat edemeyiz” diye konuştu. Scholz Kasım ayı başlarında , Çin pazarına erişimden açıkça şikayet ettiği COVID-19 salgınından bu yana Çin’i ziyaret eden ilk G7 lideri oldu.

Geziyi, Pekin’le ilişkiler konusunda kendi koalisyonundan gelen eleştirilere rağmen gerçekleştirdi. Avrupalı ​​şirketler için eşit koşullar sağlamayı amaçlayan Scholz, Almanya’nın Çin pazarına olan aşırı bağımlılığından kurtulması ile dengelemeye çalışıyor.

Alman liderin açıklamaları daha önce küresel ekonomik krizin kaynağına dair değerlendirmelerinin ardından geldi. Scholz, Berlin’de düzenlenen bir ekonomi zirvesinde yaptığı konuşmasında, yüksek enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle Asya ülkelerini suçlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu