Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Üçüncü Çeyrek Büyümesi Beklentiyi Aştı

Avrupa’nın en büyük ekonomisi için üçüncü çeyrek büyüme verileri açıklandı. Ekonomi beklenti üstü büyüdü. Ayrıntılı veriler haberde...
Almanya’nın Üçüncü Çeyrek Büyümesi Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

Almanya ekonomisindeki durumu özetleyen gayri safi yurt içi hasıla üçüncü çeyrek verileri açıklandı. Destatis tarafından yapılan açıklamaya göre Almanya’da ekonomi yıllık bazda yüzde 1.2 seviyesinde büyüdü Tahminler büyümenin yüzde 1.1 olacağı yönündeydi.

İkinci çeyrekteki büyüme ise yüzde 1.7 seviyesindeydi. Böylece bir önceki çeyreğe göre ekonomi daha az büyüdü. Çeyreklik bazdaki büyüme de yüzde 0,3 olan beklentinin üzerine çıktı ve yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.

Açıklamada devam eden covid salgını, arz darboğazları, artan fiyatlar, Ukrayna’daki savaş ve küresel ekonomik koşullardaki zorluklara dikkat çekildi. 2022’nin 3. çeyreğindeki ekonomik büyüme rakamlarında, temel olarak özel tüketici harcamalarının pay sahibi olduğu belirtildi.

Devam eden güçlü fiyat artışlarına ve yayılan enerji krizine rağmen, tüketicilerin koronavirüs kısıtlamalarından yararlandığını ve daha fazla seyahat ettiği kaydedildi. Devletin tüketici harcamaları ise bir önceki çeyrekteki seviye ile aynı kaldı. İnşaat yatırımları yüzde 1.4 azalırken, teçhizat yatırımları yüzde 2.7 ile güçlü bir artış gösterdi.

Almanya’nın Büyümesi Euro Bölgesini Geçti

Yapılan açıklamada Euro bölgesinin 2022’nin üçüncü çeyreğinde almanya’ya göre daha yavaş büyüdüğü belirtildi. Euro bölgesinde büyüme çeyreklik bazda yüzde 0.2 olarak gerçekleşirken, Almanya’nın yüzde 0.4 ile bu ortalamayı aştığı kaydedildi.

Şimdi Kayıt Olun

Rapor Almanya’da açıklanan Ekim ayı enflasyon verilerinin ardından geldi. Enflasyon beklentiler ile paralel gelmiş ve yüzde 10.4 ile çift hane açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın