Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Başbakanı Küresel Ekonomik Krizin Kaynağını Açıkladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yüksek enflasyonun yol açtığı ekonomik krizin sebebinin ne salgın ne de Ukrayna savaşı olduğunu belirtti.
Almanya Başbakanı Küresel Ekonomik Krizin Kaynağını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin’de düzenlenen bir ekonomi zirvesinde yaptığı konuşmada dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki ülkelerin yıllarca düşük enflasyon, istikrarlı büyüme ve yüksek istihdam gibi konular yüzünden yaralandığını söyledi.

Bu durumun daha fazla sürmesinin beklenemeyeceğini ifade eden Scholz, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ve virüs salgınının bu dönemin sonunu hızlandırdığını dile getirdi.

Ancak bunların tetikleyici olmadığını öne süren Scholz, yüksek enflasyon ve beraberinde gelen ekonomik kriz için Asya ülkelerini suçladı.

Yıllardır Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerin, diğer birçok büyük ülke için ucuz mal kaynağı olduğunu, Asya’da orta sınıf kesimin satın alma güçlerinin buna bağlı olarak arttığını ve diğer yerlerdeki artan enflasyonun sebebinin de bu olduğunu söyledi.

Ukrayna için Ek 2,5 Milyar Euro Destek

Avrupa Komisyonu’nun Ukrayna için ek 2,5 milyar Euro destek sağladığını belirten Almanya Şansölyesi, 2023 yılı için düzenli olarak dağıtılacak fonlarla birlikte 18 milyar Euro ayırmayı planladıklarını söyledi.

Acil onarımlar ve ülkenin yeninden inşası için Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bu arada söz konusu destek dün Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen tarafından duyuruldu. Von der Leyen de Ukrayna’yı desteklemeye olabildiğince devam edeceklerinin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu