Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya ABD ve Diğerlerini Astronomik Fiyatlarla Suçladı

Almanya, ABD başta olmak üzere gaz tedarikçilerini fiyatları düşürmeye davet etti. Yüksek rakamların, konuşulması gereken sorunlar yarattığını söyledi.
Almanya ABD ve Diğerlerini Astronomik Fiyatlarla Suçladı
HABER GİRİŞ

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ABD ve diğer dost gaz tedarikçisi devletleri astronomik fiyatlar sunmakla suçladı. Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ülkeden alımlarını kıstı.

Bu arada savaş ve arz endişeleriyle enerji fiyatlarında son yılların en yüksek seviyeleri görüldü. Dünya çapında birçok ülkede enflasyon, enerjinin yukarı yönlü etkisiyle rekor kırarken Almanya, en kötü etkilenen ülkeler arasında.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon Eylül’de yüzde 10 ile zirveyi görürken enerji maliyetleri yüzde 44 arttı.

Gelişmeler üzerine ülkenin Ekonomi Bakanı Habeck, ABD ve diğer dost gaz tedarikçisi devletlerini, arzları için astronomik fiyatlara sahip olmakla suçladı. Söz konusu ülkelerin Ukrayna’daki savaşın serpintilerinden yararlandıklarını şu sözlerle iddia etti:

“Dost ülkeler de dahil olmak üzere bazı ülkeler bazen gazları için astronomik fiyatlara ulaşıyor. Elbette bu, konuşmamız gereken sorunları da beraberinde getiriyor.”

Avrupa’daki enerji baskısı altındaki müttefiklerine yardım etme konusunda ABD’den daha fazla dayanışma için çağrıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

“Petrol fiyatları yükseldiğinde ABD bizimle temasa geçti ve sonuç olarak Avrupa’daki ulusal petrol rezervleri kullanıldı. Ben böyle bir dayanışmanın gaz fiyatlarını düşürmek için de iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.