Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya AB ve Türkiye İlişkileri için Girişimde Bulunacak

Almanya hükümetine yakın kaynaklar AB ve Türkiye ilişkileri için girişim başlatılacağını açıkladı. Detaylar haberde...
Almanya AB ve Türkiye İlişkileri için Girişimde Bulunacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Brüksel’de 29-30 Haziran’da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Almanya hükümet kaynakları Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri hakkında konuştu.

Söz konusu kaynaklara göre Berlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi sonrasında AB ile Türkiye arasındaki siyasi diyaloğun yeniden canlandırılması ve çeşitli alanlarda işbirliği opsiyonlarının değerlendirilmesi için girişimde bulunacak.

Hükümete yakın kaynaklara göre zirvede liderlerin gündemi ağırlıklı olarak Ukrayna ve göç konuları olacak. Bunun yanında AB-Türkiye ilişkileri ve Kıbrıs’ta çözüm çabaları görüşülecek.

Almanya, Türkiye konusunda yeni bir değerlendirme süreci başlatılmasını talep edecek. Söz konusu kaynaklar Türkiye ile ilişkilerin Almanya için önemli olduğunu dile getirdi.

İsimleri açıklanmayan kaynaklar Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY) seçimlerin ardından Kıbrıs meselesi konusunda Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki sürecin yeniden canlandırılmasını bir fırsat olarak görüyor.

Kaynaklar Almanya’nın AB-Türkiye ilişkilerinde ilgili tüm tarafların siyasi irade göstermeleri durumunda, ilişkileri canlandıracak adımların destekleneceğini kaydetti.

Bu gelişmelerin öncesinde New York Ticaret Odası Başkanı Mark Jaffe, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ndeki tam ortaklığını sabırsızlıkla beklediklerini ve Türkiye’nin AB üyesi olmasını gerektiğini söylemişti.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu