Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya 2. Çeyrek Büyümesi Tahminlerin Hafif Üzerinde

Almanya gayri safi yurt içi hasıla verilerinin, ikinci çeyrek sonuçları açıklandı. Son okumalar ön tahminlerden farklı geldi. İşte detaylar...
Almanya 2. Çeyrek Büyümesi Tahminlerin Hafif Üzerinde
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük ekonomisi için gayri safi yurt içi hasıla verileri açıklandı. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yayımlanan verilere göre ekonomi 2022 yılının ikinci çeyreğinde, yıllık olarak yüzde 1,8 oranında büyüdü.

Covid salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği dolaylı etkilerle ılımlı büyüyen Almanya ekonomisi ön tahminlerde yüzde 1,5 oranında büyümeyi işaret etmişti.  2021 yılının ikinci çeyreğinde ise yıllık olarak yüzde 9,8 büyüme göstermişti.

Almanya’da GSYİH Bir Önceki Çeyreğe Göre Yüzde 0,1 Büyüdü

Çeyreklik bazda değişim göstermemesi beklenirken, yüzde 0,1’lik hafif bir artış bildirildi. Açıklamada, son sonuçların 29 Temmuz’da yayımlanan rapordan daha iyi geldiğine dikkat çekildi.

Ekonominin temel olarak özel ve devlet tüketici harcamaları tarafından desteklendiği belirtildi. Ciddi fiyat artışlarına ve enerji krizine rağmen tüketicilerin Covid kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte, seyahat ettiği söylendi.

Söz konusu dönemde özel tüketim harcamalarının ilk çeyreğe göre yüzde 0,8, devlet harcamalarının yüzde 2,3 arttığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’daki savaşa ve Rusya’ya önemli ölçüde daha az mal ihraç edilmesine rağmen ihracatın devam ettiği görüldü. Dünya genelinde tedarik zincirlerinin kesintiye uğramasına karşın mal ve hizmet ihracatı, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 arttı. Fakat bunun yanında ithalatta da yüzde 1,6 oranında bir artış gerçekleşti.

İmalat sektöründeki ekonomik çıktı yüzde 0,5 artsa da kötümserliği temsil etti. enerjinin yoğun olarak kullanıldığı kimya ve metal üretimi gibi sektörlerde üretimde düşüş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.