Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Fabrika Siparişlerinde Düşüş Ağustos’ta Sürdü

Almanya’nın Ağustos ayına ilişkin fabrika siparişleri verileri açıklandı. Alman ekonomisinde üretim dramatik şekilde düştü. Detaylar haberde;
Alman Fabrika Siparişlerinde Düşüş Ağustos’ta Sürdü
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Ağustos 2022 dönemi fabrika siparişleri raporunu paylaştı. Enflasyon baskısı ve tedarik zinciri sorunları, Alman ekonomisinde kırılma yaşattı. Destatis’in geçici sonuçlarına göre fabrika siparişleri, Ağustos ayında beklentinin çok daha altında geldi.

Alman ekonomisinde fabrika siparişleri bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 2,4 oranında düştü. Beklenti yüzde 0,7 düşüş yönündeydi. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise düşüş yüzde 4,1 oldu.

Yurt içi siparişlerde yüzde 3,4 gerileme görüldü. Dış siparişler, Temmuz ayına göre yüzde 1,7 azaldı. Euro bölgesinden yeni siparişlerde düşüş yüzde 3,8 oldu. Diğer ülkelerden gelen yeni siparişler geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 daraldı.

Reel Ciroda Artış Zayıf Oldu

Destatis raporunda geçici rakamlara göre imalatta reel ciro Ağustos’ta aylık bazda yüzde 1,0 arttı. Açıklamada, yeni siparişlerin hacminin Ağustos 2022’deki ciro hacminden daha yüksek olduğu söylendi.

Ağustos raporunda, daha önceki aylarda görüldüğü gibi talep fazlasının devam eden akut ara ürün kıtlığından kaynaklandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

İşletmelerin Yarıdan Fazlası Şikayetçi

Kovid-19 krizinin yol açtığı çarpıklıklar sürerken Ukrayna’da baş gösteren savaşın, tedarik zincirlerine büyük zarar verdiği eklendi.

Bu sebeple üretimin kesintiye uğradığı ve işletmelerin diğer aylarda olduğu gibi Ağustos ayında da siparişlerini tamamlamakta zorlandığı paylaşıldı.

Destatis raporunda Ekonomik Araştırma Enstitüsü (Ifo) anketine de yer verildi. Ankete katılan sanayi kuruluşlarının yüzde 62’sinin Ağustos 2022’de ara ürün ve hammadde tedarikindeki darboğazdan ve sorunlardan muzdarip olduğu sonucu ortaya çıktı.

Fabrika siparişleri, Temmuz’daki geçici sonuçlara göre beklentinin de altında gelerek, bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 1,1 oranında düşmüştü. Beklenti yüzde 0,5 düşüş yönündeydi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre ise düşüş yüzde 13,6 olmuştu. Destatis’in Ağustos ayı raporunda Temmuz ayında elde edilen geçici sonuçların revize edilmiş hali de paylaşıldı.

Geçici sonuçların revize edilmesinden sonra, yeni siparişler Temmuz 2022’de aylık bazda yüzde 1,9 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,0 düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.