Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Belediyeleri Artan Maliyetler Tasarrufa Yöneltti

Almanya'da yapılan araştırma anketine göre belediyeler özellikle sokak aydınlatması ve yüzme havuzu ısıtması gibi alanlarda kesintiye gidiyor. İşte detaylar;
Alman Belediyeleri Artan Maliyetler Tasarrufa Yöneltti
HABER GİRİŞ

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre artan enflasyon ve enerji krizine bağlı olarak ülkedeki belediler önlemler almaya başladı. Yapılan anket sonuçları, belediyelerin yüksek maliyetler sebebiyle ciddi ekonomik tedbirler almak zorunda kaldığını ortaya çıkardı.

Araştırma anketi, en az 20 bin nüfusa sahip 301 şehrin belediyesinde yapıldı. Anket sonucuna göre belediyeler özellikle sokak aydınlatması ve yüzme havuzu ısıtması gibi alanlarda kesintiler yaptı. Genç ve yaşlılara yönelik bakım hizmetlerinde de ciddi kesintiler olduğu belirtildi.

Artan maliyetleri sebep olarak sunan belediyelerin yüzde 11’inin toplu taşıma hizmetlerinde kısıntıya gitmeyi, yüzde 7’sinin ise opera ve tiyatroları kapatmayı planladığına dikkat çekildi.

Tasarruf Yapmayan Belediyeler 2023 Yılında Kesinti Yapacak

Yapılan araştırma anketine göre Almanya’daki belediyelerin yüzde 54’ü 2022 yılında verdiği hizmetlerden kesintiye gitti. Kesinti yapmayan belediyeler ise 2023 yılında planını devreye sokacağı öngörülüyor.

AA’nın derlediği haberde, Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’daki belediyelere de değinilerek üçte ikisinin tasarruf önlemi aldığı açıklandı. Thüringen eyaletinde ise bu oranın üçte bir olduğuna işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Ülkeleri Arasında Almanya 11. Sırada

Bugün yapılan başka bir araştırmaya göre Almanya gerekenden daha az tasarruf yaparak, Avrupa ülkeleri arasında listenin 11. sırasında yer aldı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, değerlendirmenin yapıldığı dönemde gaz kullanımını sadece yüzde 14,5 oranında azaltabildiği kaydedildi.

Enerji piyasası düzenleyicisi Federal Ağ Ajansının (Bundesnetzagentur) Başkanı Klaus Müller konuya ilişkin olarak önümüzdeki aylarda ülkenin sıkıntı yaşayabileceğini savundu. Sıkıntının yaşanmaması içinse tasarrufun yüzde 20’lere çıkması gerektiğini vurduladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın