Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alkol ve Sigarada ÖTV Zammı Kesinleşti

Resmi enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte özel tüketim vergisindeki artış da belli oldu Alkol ve tütün ürünlerine yeni zamlar yolda…
Alkol ve Sigarada ÖTV Zammı Kesinleşti
HABER GİRİŞ

Kamuoyunun bugün de gündemi zam haberleriyle meşgul oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) sabah saatlerinde Haziran ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından özel tüketim vergilerine (ÖTV) gelecek zam da kesinleşti.

Yılın ilk 6 ayında yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 14,82 olarak açıklandı. Böylece dün fiyat artışı yaşayacağı duyurulan alkol ve tütün ürünlerine gelecek ÖTV zammında oran yüzde 14,81 oldu.

Son artışla birlikte biranın asgari maktu vergi tutarı 6,18 liraya çıkacağı öğrenildi.

TÜİK verilerine göre Yİ-ÜFE Haziran 2023 döneminde aylık yüzde 6,5, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 14,82 ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,42 arttı.

12 aylık ortalamalara göre ise Yİ-ÜFE’nin artışı yüzde 86,59 oldu.

GCM Yatırım Banner

Resmi verilere göre Haziran ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 3.92, yıllık yüzde 38.21 arttı.

Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hesaplamalarına göre ise Haziran enflasyonu aylık yüzde 8,54, yıllık yüzde 108,58 artış yaşamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.