Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alışveriş Çılgınlığı O 2 Günde Tavan Yapıyor!

Kaspersky'nin araştırması alışveriş alışkanlarına değinirken özellikle Efsane Cuma ve Siber Pazartesi sırasındaki alışveriş çılgınlığına dikkat çekiyor. Detaylar;
Alışveriş Çılgınlığı O 2 Günde Tavan Yapıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kaspersky’nin yayımladığı tüketici alışverişlerine dair yeni bir rapor, büyük kampanyaların gerçekleştiği, kişilerin alışveriş yapmaya teşvik edildiği Efsane Cuma ve Siber Pazartesi gibi günlerdeki alışveriş çılgınlığına dikkat çekti.

Raporda, küresel çaptaki popüler satış etkinliklerine karşılık gelen bu iki gündeki indirimlerin dünya genelinde milyonlarca insana ulaştığı belirtildi.

Efsane Cuma Satışları 70 Milyar Dolara Dayandı

Özellikle Efsane Cuma sürecindeki online satışların 2022 yılında yüzde 3,5 yükselişle 65,3 milyar dolar seviyesine ulaşmış olmasına dikkat çekildi.

Salesforce’un satış özeti anketine göre tüketicilerin tatil sezonu boyunca küresel çapta 1,14 trilyon dolarlık online harcama yaptığı bilgisi verildi.

Kaspersky, işte bu verilerden yola çıkarak kullanıcıların Efsane Cuma ve Siber Pazartesi gibi devasa satış etkinlikleriyle ilgili davranış ve alışkanlıklarını da analiz etti.

GCM Yatırım Banner

Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi İnanılmaz Boyutlara Çıktı

Araştırmada dikkat çeken noktalardan birisi sosyal medyanın, satış sonuçlarına beklenmedik derecede büyük bir katkı sağlaması oldu. Influencerların ve çevrim içi blog yazarlarının önerdiği özel fırsatların, takipçilerin yarısını satın alma için harekete geçirdiği ifade edildi.

Öte yandan, kullanıcıların yüzde 40 gibi önemli bir kısmının arkadaşlarından ya da aile üyelerinden tavsiye aldıklarında planlanmamış bir şey satın almaya eğilim gösterdiklerinin altı çizildi.

Kadınlar “Gelişigüzel Alışveriş”e Daha Yatkın

Kadınların, gelişigüzel alışverişe erkeklerden daha fazla yatkın olduğunun belirtildiği raporda, erkeklerin yüzde 17’sine kıyasla kadınların yüzde 22‘sinin Efsane Cuma ve Siber Pazartesi günlerinde gelişigüzel alışveriş yapacaklarını dile getirdiklerine değinildi.

Özellikle yaşları 25 ila 34 arasında olan kesimin bu eğilimde öne çıktığı bilgisi verildi.

Raporun devamında, katılımcıların yüzde 71′inin en iyi alışveriş fırsatlarını elde etmek için Efsane Cuma ya da Siber Pazartesi gibi büyük etkinlikleri beklediklerinden bahsedildi.

Titova: Kullanıcıların Yüzde 90’ı Bu Özel Günlerde Satın Alıyor

Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Marina Titova, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Efsane Cuma ve Siber Pazartesi gibi günlerde çevrim içi ve çevrim dışı alışverişte eşi benzeri görülmemiş bir heyecan ve ilgi oluştuğuna dikkat çekti.

Kullanıcıların yüzde 90‘a varan orandaki kısmının, büyük satış etkinlikleri sırasında spontane olarak bir şeyler satın aldığını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın