Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba, Tencent ile Karşılaştırıldığında Daha İyi Bir Hisse Senedi

Analist Leo Sun, Alibaba'nın Çinli teknoloji devi Tencent'e göre daha iyi bir hisse senedi olduğunu dile getirdi.
Alibaba, Tencent ile Karşılaştırıldığında Daha İyi Bir Hisse Senedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çinli teknoloji devleti Alibaba ve Tencent, Pekin ile Washington arasındaki zorlu gerilim testinde gezinirken, The Motley Fool’da teknoloji ve tüketim ürünleri uzmanı olan Leo Sun, hisse senetlerini karşılaştırdı. Buna göre; Alibaba’nın Tencent’e göre daha iyi bir hisse senedi olduğunu dile getirdi.

Sun, “Şu anda, Alibaba’nın Tencent’ten daha iyi büyüme göstereceğinden muhtemelen daha iyi bir hisse senedi olacağını düşünüyorum,” dedi.

Alibaba Tencent'ten Daha İyiTencent hisse senedine sahip olduğunu söyleyen Sun, “Büyüme hız kesmek yerine önceki çeyreğe göre hızlandığı için şu an için Alibaba’ya bağlı kalmak daha iyi olabilir,” ifadelerini kullandı. İki internet devi, Çarşamba günü beklentileri aşan finansal sonuçlar yayınladıktan sonra Sun’ın yorumu geldi.

Alibaba’nın geliri, 31 Mart ile sona eren üç ay boyunca 93,50 milyar yuan yükseldi. Refinitic IBES verilerine göre 91,58 milyar yuan gelir elde etmesi bekleniyordu. Bernstein’in kıdemli analisti David Dai, “Alibaba’nın çok güçlü bir sonuç kümesi rapor ettiğini söyleyebilirim. Temel faaliyetlere bakarsanız önemli bir büyüme sağladı,” dedi.

Dai, yavaşlayan bir Çin ekonomisi göz önüne alındığı zaman çok güçlü olan önceki çeyreğe göre yeniden hızlanma yaşandığına da dikkat çekti.

Dai Hızlanan Çin Ekonomisine Dikkat ÇektiÇin’deki e-ticaret penetrasyonunun şu anda yüzde 19’da gerçekleşmesi ile daha da büyümek için hala çok yer var olduğu ve online alışverişin yaygınlaşmasıyla birlikte Alibaba’nın en büyük faydalanıcı olacağı düşünülüyor. Alibaba önceki e-ticaret sitelerinden ikisi olan Taobao ve Tmall’da ürünleri listeyelen üçüncü taraf satıcılara reklam ve tanıtım hizmetleri satarak para kazanıyor.

Tencent ise üç aylık kar rekoru kırarken, geliri yavaş bir şekilde artış gösterdi. Tencent, 2018’in büyük bir kısmını, Çin’in internet regülatörünün video oyun onayındaki donma nedeniyle çok sert geçirdi. Bu durum, şirketin Aralık ayından üç aya kadar olan süreçte en keskin kar düşüşüne ve 13 yılın en yavaş yıllık kar artışına neden oldu.

GCM Yatırım Banner
Oyun onayları Aralık ayında yeniden başlarken Tencent, Ocak-Mart çeyreğinde “Perfect World Mobile” oyununu çıkarmaya başladı.

Perfect World Mobile Oyunu ÇıktıBu ayın başlarında şirket Çin’deki popüler “PlayerUnknown’s Battlegrounds” deneme versiyonunu, anti-terörizm temalı “Game for  Peace” lehine durdurdu. Hareket, Tencent’in PUBG uygulama içi satın alımlar için onay alma mücadelesi sonrasında geldi. Bunun için Game for Peace Nisan ayında yeşil ışık aldı.

Sun, Game for Peace lansmanının ilk 72 saati içinde 50 milyon dolarlık gelir ettiğini söyledi. Aynı zamanda Mart ayında aylık aktif oyuncularının yüzde 12’sini kaybeden Honor of Kings’deki düşüşü telafi edebileceğini belirtti. Sun, “Şu anda odak noktası muhtelemen gelirinin yeniden hızlanıp hızlanmayacağına odaklanacaklar,” dedi.

Analistler, genel küresel çevrenin Alibaba ve Tencent’in hisselerinin ticaret savaşı ortamından nasıl etkileneceğini tartıştığını söylüyor.

Ticaret Savaşında Alibaba ve Tencent DurumuDai, “Küresel gerginlik fonunda, Alibaba ve Tencent’te gördüğümüz gibi iç tüketime ve Çin’in tüketim ekonomisine geçişine odaklanarak herkesin büyümesine odaklanıldı,” dedi. Dai’ye göre; makro yavaşlamaya devam ederse, bunun kısa sürede insanların tüketimini etkileyeceği görülecek.

Sun ise genel olarak Çin hisse senetlerinin Washington ile Pekin arasındaki ticaret savaşı ve Çin ekonomisindeki makro zayıflık gibi ihtilaflarla ağırlaştığını kabul etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.